İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. AMD nasıl başarılı oldu? Nasıl buralara geldi?

AMD nasıl başarılı oldu? Nasıl buralara geldi?

AMD nasıl başarılı oldu

AMD nasıl başarılı oldu? AMD’nin Intel karşısında nasıl başarı elde ettiği hakkında siz değerli okurlarımız için bir yazı hazırladık.

Intel ve AMD birbirine rakip iki firma. Intel günümüzde üstün bir şirket olsa da bir zamanlar AMD’nin daha üstün olduğunu da belirtmek gerekiyor. Intel 1968 yılında kurulan, AMD 1969 yılında kurulan bir donanım üretici firma. İkisinin merkezi de Silikon Vadisi’nde bulunuyor. Kurulduğu yıllardan beri işlemcilere ağırlık veren bu firmalar hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var.

AMD nasıl başarılı oldu? Nasıl buralara geldi?

Intel ve AMD’nin macerası 70’li yıllarda başlıyor. Intel, o zamanlar henüz kendi işlemcilerini üreten bir firmaydı. AMD ise bu işe başladığında Intel’in işlemcilerini kopyalayarak yeni işlemciler üretiyordu. Şu bilgiyi de vermek gerekiyor ki o zamanki işlemciler tek çekirdekli idi. Örneğin Intel 1 MHz işlemci ürettiğinde AMD o işlemciyi kopyalayıp 1.3 MHz olarak piyasaya sunuyordu.

AMD nasıl başarılı oldu

İlerleyen dönemlerde AMD’nin lehine olacak bir anlaşma sağlandı. Intel, IBM ile görüşme yapıp kişisel bilgisayarlar konusunda konuştu. IBM’in şartı Intel’in işlemci üretme hakkının AMD ile paylaşılması idi. Intel ve IBM bu konuda uzlaşınca AMD artık rahatlıkla işlemci üretebilir hale geldi.

AMD, 90’lı yılların sonuna kadar Intel’in işlemcilerini kopyaladı. Hatta o dönemde Intel ve AMD ortak anakart kullanıyordu, çünkü AMD’nin işlemcileri Intel’in soket yapısı ile aynıydı. AMD yeni bir karar alarak artık kendi işlemcilerini üretmek istedi. Hemen araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlayan AMD, kısa süre içerisinde dünyanın ilk 64 bit işlemcisini üretmeyi başardı. Bu durum AMD’nin altın çağının bir başlangıcıydı.

Yapılan araştırma ve geliştirme çalışması, AMD firmasına yaramıştı. 2000’li yılların başında Intel 32 bit işlemci üretmeye devam ederken AMD 64 bit işlemci üretiyor, daha yüksek performansa kavuşuyordu. Intel’in ürettiği pek çok işlemci yeterli performansa sahip değildi. Intel, eninde sonunda AMD’nin kapısını çalarak 64 bit işlemci üretme hakkını satın aldı. Bir süre AMD’nin gerisinde devam eden Intel, 2010’lu yıllara doğru AMD’nin önüne geçmeyi başardı.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?