İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Türkiye’de İlk: Ata Buz Müzesi

Türkiye’de İlk: Ata Buz Müzesi

ata-buz-muzesi

Türkiye, önceki yıllara oranla daha da fazla gelişim göstermektedir. Öyle ki birçok alanda yapmış olduğu yatırımlarıyla adından söz ettirme başarısı gösteren ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’de uzun zaman sonrasında bir ilk durumu gerçekleşecek. Erzurum’da açılışı yapılacak olan buz müzesi, şimdiden birçok kişinin ilgi alanına girmiş durumda bile. Alışılagelmişin dışında ki müzede, sanat alanında tanıtımlar yapılacaktır. Türkiye’deki sanatsal çalışmalarda tüm dünyaya duyurulmuş olacak.

Tüm dünyaya kapılarını ardına kadar açan ülkemiz, birçok alanda şaşırtıcı gelişmelerle ortaya çıkıyor. Sanatsal çalışmalarına da yön verirken, buz müze çalışmalarıyla adından söz ettirmeye çalışmaktadır. Buz müzesinin en güzel yanlarından biri de iki mevsimi beraber yaşatmasıdır. Yaz aylarında bile hem sıcak havada olmak hem de müzeye girerek kışın esintilerinden yararlanmak mümkün. Doğal olarak bu durumda ziyaretçiler açısından da haliyle bir farklılık oluşturmaya zemin hazırlamaktadır. Ata Buz müzesi, birçok kişiler tarafından da yoğun bir ilgiyle karşı karşıya kalmıştır.

Farklı standartlarda bir müze oluşumunu yansıtmış olduğundan dolayı, pek çok kişinin de ilgisini çekmeyi başarmış durumdadır.

Ata Buz Müzesi Farklılık Yaratıyor

Ata Buz müzesi hem ülkemizi hem de Üniversiteyi en güzel şekilde temsil ediyor. Atatürk Üniversitesinde içinde bulunmuş olduğu bir işbirlik ile müze oluşumu inşa edilmiştir. Üstelik diğer müzelere oranla da kendine has farklı bir özelliğe sahiptir. Farklı bir müze görmek isteyen vatandaşlarımızda, Erzurum şehrinde yer alan buz müzesini ziyaret ediyor. Buz müzesinde tüm sanat eserlerinin buz görüntüsü, müzenin daha fazla ilgi odağı haline gelmesine neden oluyor.

Aynı zamanda da buz müzesinin bir ilk olma özelliği bulunuyor. Şimdiye kadar bakıldığı zaman bu tarz bir müze açılışı olmamıştı. Buz müzesinin en önemli özelliği, Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip olmasıdır.

Ata Buz Müzesinde Neler Var?

Ata Buz müzesinde neler var, ziyaret yapacakların en çok merak ettiği konulardan biridir. Öyle ki müze içerisinde sergilenen heykellerinde buzdan yapılmış olduğu görülmektedir. Buz müzesinde dikkat çekici ve ilginizi bir hayli fazla çekmeyi başaracak heykel tasarımların olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik bu heykellerin buzdan tasarlanması da, ilgiyi daha fazla arttırmaya neden oluyor. Aynı zamanda buzdan oluşan heykeller, özel bir ışık sistemiyle aydınlatılıyor. Müzenin kurulma amacı, darbe zamanında gösterilmiş olan milli birlik ve beraberliğe ışık tutmak amacıyla dır. Ülkemizin her anlamda diri, güç ve beraberlik çatısı altında yer almış olduğunu en iyi şekilde simgeleyen müzeler arasındadır.

Facebook’ta Bizi Takip Etmek için Tıklayın

Soru & Görüşleriniz için Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?