İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Bebeklerde yastık kullanımı nasıl olmalıdır?

Bebeklerde yastık kullanımı nasıl olmalıdır?

bebeklerde-yastik-kullanimi

Bebeklerde yastık kullanımı, uzmanlar tarafından önerilmeyen ancak birçok ebeveynin tercih ettiği bir yöntemdir. Uzmanlara göre bebeklerde yastık kullanımı sağlıklı bir durum değildir. Özellikle yeni anne olmuş ebeveynler, henüz tecrübesiz olmaları sebebiyle bebeklerinin doğumundan itibaren yastık kullanmaya başlayabilmektedir. Yenidoğan bebeklerde vücut proporsiyonu yetişkinlerden daha farklı olmaktadır. Yenidoğan bebeklere bakıldığında ilk olarak gövde kısımlarının küçük, kafa kısmının ise oldukça büyük olduğu gözlenecektir.

Bebeklerde Yastık Kullanmanın Zararları

Bebeklerde yastık kullanmanın zararları, bilinenin aksine oldukça fazladır. Yastık kullanımının boyun bölgesinin kısalığına neden olduğu söylenmektedir. Ancak bu durum tıbbi açıdan hiçbir veriye dayandırılmamaktadır. Bunun dışında bebeklerde yastık kullanımı şu durumlara sebebiyet verebilecektir;

  • Bebeklerde yastık kullanımı alerjiye sebebiyet verebilmektedir. Çünkü birçok ebeveyn yastıkları yıkarken yumuşatıcı ya da kimyasal maddeler kullanmaktadır. Bebekler için bu maddelerin oldukça zarar verici olduğu bilinmektedir. Diğer eşyalarda da alerji riski var olsa da yastık kullanımı ile bu risk daha da artacaktır.
  • Bebeklerde yastık kullanımı, konforlu bir uyku yaşamalarını engelleyebilecektir. Bebekler proporsiyonu sebebiyle ybaş kısımlarına yastık konulduğunda yetişkinler gibi rahat edemeyeceklerdir. Rahat edemeyen bebeklerin ise rahat ve deliksiz bir uyku uyuması olanaksızdır.
  • Yastık kullanmak bebeklerin omurgalarının doğal yapısını bozabilmektedir. Bebeklerin enseleri kısa, kafaları ise vücuduna göre daha büyüktür. Bu durum bebeklerin ense kavisinde zorlanmalarına dolayısı ile sırt kısmında omurga problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.
  • Yastığın en büyük zararı ise, ani bebek ölümlerine sebep olabilmesidir. Bebekler yastık sebebiyle, uyku sırasında daha rahat hareket edebilmektedir. Yastık hareketi kolaylaştırdığı için, bebek aniden yüzüstü dönebilecektir. Bebek yüzüstü döndüğünde kendini düzeltemeyeceği için nefessiz kalabilir. Bu durum oldukça risklidir.  

Bebeklerde Yastık Kullanımı Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde yastık kullanımı ne zaman başlanmalı sorusuna, uzmanlar iki yaşından sonra yanıtını vermektedir. Uzmanlar bebeklikten çocukluk dönemine geçişin 2 yaşında başladığını ve çocuğun bu dönemde omzunun kafasından daha geniş bir hale geldiğini belirtiyor.

Bu dönemde çocuklar kafalarını desteklerken, rahatlıkla hareket ettirebileceklerdir. Tüm bu bilgiler ışığında ebeveynlerin ilk 2 yıl boyunca kesinlikle yastık kullanmaması tavsiye edilmektedir. Sonrasında ise ince, küçük ve sert yastıklar tercih edilmelidir. Tercih edilen yastığın pamuklu olması, nefes alan bir yapısının bulunması ve terletmemesi de diğer önemli kriterler arasındadır.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?