İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. BEL FITIĞINA AMELİYATSIZ ÇÖZÜM

BEL FITIĞINA AMELİYATSIZ ÇÖZÜM

Bel Fıtığına Ameliyatsız Çözüm

Bel Fıtığına Ameliyatsız Çözüm önerileri içerisinde yüksek kalsiyum içeren kıvırcık salata, marul, dereotu ve peynir tüketimi baş sıralarda yer alır. Ayrıca; sağlıklı bir bel kemiği için düzenli olarak bamya, fındık, barbunya, kayısı ve incir tüketilmesi önerilmektedir.

                Eklem hastalıkları tüm dünyada en sık karşılaşılan sorunların başında gelmektedir. Genetik faktörler, beslenme bozuklukları, romatizmal hastalıklar, duruş bozuklukları, mesleki problemler, stres ve bağışıklık sistemi bozuklukları bu hastalıkları tetikleyen en önemli faktörler arasında sayılmaktadır.

Hastalık başlangıcında kıkırdaklar erir, lifler bağlar gevşer. Bu sayede eklem mesafesi daralır ve şikâyetler artarak baş göstermeye başlar. Hastalık şikâyetleri başında, eklem ağrıları, güç kaybı, uyuşma, şişmeler ve şiddetli ağrı gelmektedir. Hareketsiz yaşam tarzı, her yere araba ile giderek yürüyüş yapmaktan kaçınma, uzu süreli oturarak çalışma, uygunsuz pozisyonlarda uzun süre durmak, ağır kaldırmak, hastalık nedenlerinin başlıca unsurlarındadır.

İyileşme sürecinde istirahat, ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve düzenli egzersize ek olarak bitkisel tedavilerde önerilmektedir. Bazı bitkilerin tropikal olarak kullanılması önerilirken bazılarının da oral yolla alınması önerilmektedir. Ağrıları hafifleten, huzursuzluğu azaltan ve yatıştırıcı etkisi olan besinler etkili tedavi sağlamaktadır. Yaşanan spazm ve batma hissini azaltmak için kullanılan bitkisel çözümler kısa vadede rahatlama sağlamaktadır. Özellikle sinir ağrısını azaltan ve ağrı kesici özelliklere sahip bitkiler ülkemizde bolca bulunmaktadır.

Bitkisel tedavilerin yanı sıra beslenmeye dikkat etmek tedaviyi destekleyici rol oynamaktadır. Şekerler, doymuş yağlar ve işlenmiş karbonhidratlar hastalığı tetikleyici etkiler göstermektedir. Tercih edilen beslenme türü sebzeler ve çeşitli renklerdeki meyveler, yağlı balıklar, tam tahıllı gıdalar ve yemişler içeren bir diyettir. Bu diyet ağrı ve ödemlere karşı savaşırken vücudun kendini yenilemesini de desteklemektedir.

                Sigaranın disk dejenerasyonunu artırdığı ve iyileşmeyi yavaşlattığı da bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Farkında olmadan yük kaldırmak, itme ve çekme hareketleri hastalığı tetiklemektedir. Yerden yük kaldırırken eğilerek değil dizler kırılarak çömelmeli ve nesne yerden bu şekilde kaldırılmalıdır. Orantısız güç sarf edilerek yapılacak tüm taşıma hareketleri geri dönülmeyecek hasarlara yol açmaktadır.

Omuz üstüne yük kaldırıldığında sağlam bir sandalye ya da dayanıklı bir merdivenden yararlanılmalıdır. Özellikle tüm gününü masa başında çalışarak geçiren meslekler tam dik pozisyonda oturmalı ve koltuğunun bel girintisini desteleyecek ürünler kullanmalıdır. Yataktan kalkarken de hızlıca kalkmadan önce yana dönerek ve dizleri aşağı sarkıtarak dirseklerden de faydalanarak kalkmayı tamamlamak gerekmektedir. Bel kaslarını güçlendirici egzersizler çok faydalıdır.   Çeşitli bitki kombinasyonları ile oluşturulan bitkisel gıda takviyelerinin kemik ve iskelet yapısına etkileri sayesinde bel fıtığı şikâyetlerinden tamamen kurtulmak mümkündür.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?