İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. CDN nedir? CDN’ler nasıl çalışır?

CDN nedir? CDN’ler nasıl çalışır?

İçeriğin web sitelerine ve İnternet hizmetlerine hızlı, verimli ve güvenli bir şekilde sunulması için bir CDN'nin nasıl çalıştığını öğrenelim.

cdn-nedir

CDN nedir?

Bir içerik dağıtım ağı (CDN), İnternet içeriğinin hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için birlikte çalışan, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubunu ifade eder.

Bir CDN, HTML sayfaları, javascript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere İnternet içeriğini yüklemek için gereken varlıkların hızlı bir şekilde aktarılmasına olanak tanır. CDN hizmetlerinin popülaritesi artmaya devam ediyor ve bugün web trafiğinin çoğu, Facebook, Netflix ve Amazon gibi büyük sitelerden gelen trafik dahil olmak üzere CDN’ler aracılığıyla sunuluyor.

Düzgün yapılandırılmış bir CDN, Web sitelerini Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) saldırıları gibi bazı yaygın kötü niyetli saldırılara karşı korumaya da yardımcı olabilir.Bir içerik dağıtım ağı (CDN), İnternet içeriğinin hızlı bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için birlikte çalışan, coğrafi olarak dağıtılmış bir sunucu grubunu ifade eder.

Bir CDN, HTML sayfaları, javascript dosyaları, stil sayfaları, resimler ve videolar dahil olmak üzere İnternet içeriğini yüklemek için gereken varlıkların hızlı bir şekilde aktarılmasına olanak tanır. CDN hizmetlerinin popülaritesi artmaya devam ediyor ve bugün web trafiğinin çoğu, Facebook, Netflix ve Amazon gibi büyük sitelerden gelen trafik dahil olmak üzere CDN’ler aracılığıyla sunuluyor. Düzgün yapılandırılmış bir CDN, Web sitelerini Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) saldırıları gibi bazı yaygın kötü niyetli saldırılara karşı korumaya da yardımcı olabilir.

CDN, web barındırıcısı ile aynı mıdır?

Bir CDN içeriği barındırmaz ve uygun web barındırma ihtiyacının yerini alamazken, içeriği ağ ucunda önbelleğe alarak web sitesi performansını artırmaya yardımcı olur. Birçok web sitesi, performans ihtiyaçlarını geleneksel barındırma hizmetleri tarafından karşılanmakta zorlanır, bu nedenle CDN’leri tercih ederler.

Barındırma bant genişliğini azaltmak için önbelleğe almayı kullanarak, hizmet kesintilerini önlemeye yardımcı olarak ve güvenliği artırarak, CDN’ler geleneksel web barındırma ile birlikte gelen bazı önemli sorun noktalarından kurtulmak için popüler bir seçimdir.

Bir CDN içeriği barındırmaz ve uygun web barındırma ihtiyacının yerini alamazken, içeriği ağ ucunda önbelleğe alarak web sitesi performansını artırmaya yardımcı olur. Birçok web sitesi, performans ihtiyaçlarını geleneksel barındırma hizmetleri tarafından karşılanmakta zorlanır, bu nedenle CDN’leri tercih ederler. Barındırma bant genişliğini azaltmak için önbelleğe almayı kullanarak, hizmet kesintilerini önlemeye yardımcı olarak ve güvenliği artırarak, CDN’ler geleneksel web barındırma ile birlikte gelen bazı önemli sorun noktalarından kurtulmak için popüler bir seçimdir.

CDN kullanmanın faydaları nelerdir?

Bir CDN kullanmanın faydaları bir İnternet sitesinin boyutuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişse de, çoğu kullanıcı için birincil faydalar 4 farklı bileşene ayrılabilir:

 1. Web sitesi yükleme sürelerini iyileştirme – Yakındaki bir CDN sunucusu kullanarak (diğer optimizasyonların yanı sıra) içeriği web sitesi ziyaretçilerine daha yakın dağıtarak, ziyaretçiler daha hızlı sayfa yükleme süreleri yaşarlar. Ziyaretçiler yavaş yüklenen bir siteden uzaklaşmaya daha meyilli olduklarından, bir CDN hemen çıkma oranlarını azaltabilir ve insanların sitede geçirdiği süreyi artırabilir. Diğer bir deyişle, daha hızlı bir web sitesi, daha fazla ziyaretçinin daha uzun süre kalacağı ve daha uzun süre kalacağı anlamına gelir
 2. Bant genişliği maliyetlerini düşürmek – Web sitesi barındırma için bant genişliği tüketim maliyetleri, web siteleri için birincil masraftır. Önbelleğe alma ve diğer optimizasyonlar yoluyla, CDN’ler, bir kaynak sunucunun sağlaması gereken veri miktarını azaltabilir ve böylece web sitesi sahipleri için barındırma maliyetlerini azaltabilir
 3. İçerik kullanılabilirliğini ve yedekliliği artırmak – Büyük miktarda trafik veya donanım arızaları, normal web sitesi işlevini kesintiye uğratabilir. Dağıtılmış doğası sayesinde, bir CDN daha fazla trafiği idare edebilir ve birçok orijinal sunucudan daha iyi donanım arızasına dayanabilir
 4. Web sitesi güvenliğini iyileştirme – Bir CDN, DDoS güvenlik sertifikalarında iyileştirmeler ve diğer optimizasyonlar sağlayarak güvenliği artırabilir

Bir CDN nasıl çalışır?

Bir CDN, özünde, içeriği olabildiğince hızlı, ucuz, güvenilir ve güvenli bir şekilde sunmak amacıyla birbirine bağlı bir sunucu ağıdır. Hızı ve bağlantıyı iyileştirmek için bir CDN, sunucuları farklı ağlar arasındaki değişim noktalarına yerleştirecektir.

Bu İnternet değişim noktaları (IXP’ler), farklı İnternet sağlayıcılarının, farklı ağlarından kaynaklanan trafiğe birbirlerine erişim sağlamak için bağlandıkları birincil konumlardır. Bir CDN sağlayıcısı, bu yüksek hızlı ve yüksek oranda birbirine bağlı konumlarla bağlantı kurarak, yüksek hızlı veri dağıtımında maliyetleri ve geçiş sürelerini azaltabilir.Bir CDN, özünde, içeriği olabildiğince hızlı, ucuz, güvenilir ve güvenli bir şekilde sunmak amacıyla birbirine bağlı bir sunucu ağıdır. Hızı ve bağlantıyı iyileştirmek için bir CDN, sunucuları farklı ağlar arasındaki değişim noktalarına yerleştirecektir. Bu İnternet değişim noktaları (IXP’ler), farklı İnternet sağlayıcılarının, farklı ağlarından kaynaklanan trafiğe birbirlerine erişim sağlamak için bağlandıkları birincil konumlardır. Bir CDN sağlayıcısı, bu yüksek hızlı ve yüksek oranda birbirine bağlı konumlarla bağlantı kurarak, yüksek hızlı veri dağıtımında maliyetleri ve geçiş sürelerini azaltabilir.

CDN-nedir

Sunucuların IXP’lere yerleştirilmesinin ötesinde, bir CDN, standart istemci / sunucu veri aktarımlarında bir dizi optimizasyon yapar. CDN’ler Veri Merkezlerini dünyanın dört bir yanındaki stratejik konumlara yerleştirir, güvenliği artırır ve çeşitli arıza türlerinden ve İnternet tıkanıklığından kurtulmak için tasarlanmıştır.Sunucuların IXP’lere yerleştirilmesinin ötesinde, bir CDN, standart istemci / sunucu veri aktarımlarında bir dizi optimizasyon yapar. CDN’ler Veri Merkezlerini dünyanın dört bir yanındaki stratejik konumlara yerleştirir, güvenliği artırır ve çeşitli arıza türlerinden ve İnternet tıkanıklığından kurtulmak için tasarlanmıştır.

Gecikme – Bir CDN, web sitesi yükleme sürelerini nasıl iyileştirir?

 • İçerik yükleyen web siteleri söz konusu olduğunda, site yavaşladığından kullanıcılar hızlı bir şekilde ayrılır. CDN hizmetleri, aşağıdaki şekillerde yükleme sürelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir:İçerik yükleyen web siteleri söz konusu olduğunda, site yavaşladığından kullanıcılar hızlı bir şekilde ayrılır. CDN hizmetleri, aşağıdaki şekillerde yükleme sürelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir:
 • Bir CDN’nin küresel olarak dağıtılmış yapısı, kullanıcılar ve web sitesi kaynakları arasındaki mesafenin azaltılması anlamına gelir. Bir web sitesinin kaynak sunucusunun yaşadığı her yere bağlanmak zorunda kalmak yerine, bir CDN, kullanıcıların coğrafi olarak daha yakın bir veri merkezine bağlanmasına olanak tanır. Daha az seyahat süresi, daha hızlı hizmet anlamına gelir.Bir CDN’nin küresel olarak dağıtılmış yapısı, kullanıcılar ve web sitesi kaynakları arasındaki mesafenin azaltılması anlamına gelir. Bir web sitesinin kaynak sunucusunun yaşadığı her yere bağlanmak zorunda kalmak yerine, bir CDN, kullanıcıların coğrafi olarak daha yakın bir veri merkezine bağlanmasına olanak tanır. Daha az seyahat süresi, daha hızlı hizmet anlamına gelir
 • Verimli yük dengeleme ve katı hal sabit sürücüler gibi donanım ve yazılım optimizasyonları, verilerin kullanıcıya daha hızlı ulaşmasına yardımcı olabilir.Verimli yük dengeleme ve katı hal sabit sürücüler gibi donanım ve yazılım optimizasyonları, verilerin kullanıcıya daha hızlı ulaşmasına yardımcı olabilir
 • CDN’ler, küçültme ve dosya sıkıştırma gibi taktikler kullanarak dosya boyutlarını azaltarak aktarılan veri miktarını azaltabilir. Daha küçük dosya boyutları, daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir.CDN’ler, küçültme ve dosya sıkıştırma gibi taktikler kullanarak dosya boyutlarını azaltarak aktarılan veri miktarını azaltabilir. Daha küçük dosya boyutları, daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir
 • CDN’ler ayrıca, bağlantının yeniden kullanımını optimize ederek ve TLS yanlış başlatmayı etkinleştirerek TLS / SSL sertifikaları kullanan siteleri hızlandırabilir.CDN’ler ayrıca, bağlantının yeniden kullanımını optimize ederek ve TLS yanlış başlatmayı etkinleştirerek TLS / SSL sertifikaları kullanan siteleri hızlandırabilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?