İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Cennete ilk girecek kadın ve ibretlik hikayesi
Trendlerdeki Yazı

Cennete ilk girecek kadın ve ibretlik hikayesi

İnsanların en şereflisi, gül kokulu, peygamberler peygamberi Muhammed Mustafa (sav) bir gün kızı Fatıma ile sohbet ederken şöyle buyurmuştur: Ey kızım Fatıma, Cennete ilk girecek kadın kimdir? bilir misin diye sordu. Hz. Fatıma yüzünde küçük bir tebessüm ile ya Resulullah ben değil miyim dedi. Güzeller güzeli peygamberimiz, hayır kızım cennete giren ilk kadın sen değilsin der. O mübarek kadının kim olduğunu ve nerede oturduğunu tarif eder. Fatıma büyük bir merak içine düşer. Kimdir bu kadın? Nasıl bir sevap işledi ki cennete giren ilk kadın olma şerefine ulaştı? diye düşünmeye başlar.

cennete-ilk-girecek-kadin

İnsanların en şereflisi, gül kokulu, peygamberler peygamberi Muhammed Mustafa (sav) bir gün kızı Fatıma ile sohbet ederken şöyle buyurmuştur:

Ey kızım Fatıma, Cennete ilk girecek kadın kimdir? bilir misin diye sordu. Hz. Fatıma yüzünde küçük bir tebessüm ile ya Resulullah ben değil miyim dedi.

Güzeller güzeli peygamberimiz, hayır kızım cennete giren ilk kadın sen değilsin der. O mübarek kadının kim olduğunu ve nerede oturduğunu tarif eder. Fatıma büyük bir merak içine düşer. Kimdir bu kadın? Nasıl bir sevap işledi ki cennete giren ilk kadın olma şerefine ulaştı? diye düşünmeye başlar.

Buna istinaden efendimiz aleyhisselam istersen o kadını ziyaret et ve nasıl bir amel yaptığını kendisinden öğren der, kızı Fatımaya.

Hz. Fatıma’nın mübarek kadını ziyareti

Cennete-ilk-girecek-kadin

Babasının tarif ettiği eve gider. Kapıyı çalar ve yaşlı bir kadın kapının arkasından kimsin der.

Benim Resulullah’ın kızı Ali’nin zevcesi, Hasan ve Hüseyin’in annesi Fatımayım der. Kusura bakma ey sevgili peygamberin kızı sana kapıyı açamam.

Yaşlı kadın kapıyı açmamasının nedenini söyle açıklar; kocam bana ben evde yokken kapıyı benden başka kimseye açma dedi, der. Ve sözlerine şöyle devam eder; istersen yarın gel ben de akşam kocamdan izin alayım. Bu sözlerin üzerine Hz Fatıma evine geri döner. Ertesi gün yaşlı kadının evine gitmek için yola çıkacağı vakit küçük oğlu Hüseyin annesinin peşine takılır. Fatma ile Hüseyin yaşlı kadının evine giderler.

Yaşlı kadın yine aynı şekilde kimsin der.

Benim Fatıma

Peki Fatıma yanındaki erkek sesi kimindir?

O benim oğlum Hüseyin’dir. Peşime takılınca kıramadım onu da yanımda getirdim.

Kusuruma bakma ey Fatıma, ben kocamdan sadece senin gelebilmen için izin istedim. Kocamın oğlunun geleceğinden haberi yoktur. İstersen sen bugün git yarın gel der. Hz Fatıma tamam diyerek evinin yolunu tutar. Ertesi günü olduğunda bu seferde peşine Hüseyin’in yanı sıra Hasan takılır. Üçü birlikte giderler. Yaşlı kadın yine kapıyı açmaz ve kocasının haberinin olmadığı kimseyi evine alamayacağını söyler. Ertesi gün olur tekrar o kadının evine giderler. Bu sefer kadın kapıyı açar.

Yaşlı kadının sırrı

Kadın kapıyı açar ve Hz Fatıma gördüklerine inanamaz. Kapıyı açan kadın çok güzel ve çok gençtir. Yüzünde bir nur vardır. Kapıyı açtıktan sonra ağzının içindeki küçük taş parçasını çıkartır ve Hz Fatıma’ya hoş geldiniz der.

Fatıma üç gündür kapının ardından konuşan yaşlı kadının kim olduğunu sorar. Yaşlı kadın yok kapının ardından konuşan bendim kimse sesimi duymasın diye ağzıma taş alıyorum der. Eşimden başka hiç kimse sesimi duymasın diyerek açıklar.

Misafirlerini içeriye davet ettikten sonra onlara sıcak ekmek ve serin şerbetler ikram eder. Kendisi ise bayat kurumuş ekmek ve ılık su içmeye başlar. Hz Fatıma hemen devreye girer ve bize yumuşak ekmek ve serin şerbet ikram ettin kendin neden yemiyorsun içmiyorsun diye sorar.

Kadın ise şu şekilde açıklama yapar; benim pek sevdiğim eşim sabahtan akşama kadar güneşin altında tarlada çalışıyor. Sabahtan hazırladığım yumuşak ekmekler öyle sıcağında kuruyor Serin şerbetler ısınıyor, eşim sıcağın bağrında kurumuş ekmek ve sıcak şerbet içerken ben burada rahat rahat yumuşacık ekmekler serin serin şerbetler içemem elem ederim der.

Hazreti Fatıma kadının 3 gün boyunca kapıyı açmamasını ve açtıktan sonra da kocasına olan hürmet ve sevgisini anladıktan sonra Cennete ilk girecek kadın ve ibretlik öyküsünü öğrenir.

Facebook’ta Bizi Takip Etmek için Tıklayın
Soru & Görüşleriniz için Tıklayın

Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?