İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Çocuklarda Benlik Duygusu Gelişimi

Çocuklarda Benlik Duygusu Gelişimi

cocuklarda-benlik-duygusu-gelisimi

Çocuklarda benlik duygusu gelişimi, kişiliğini oluşturan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Benlik kavramı; kişinin bir başka kişiye kendisini ifade edebilme şeklidir. Küçük yaştan itibaren oluşmaya başlayan benlik kavramı, kişilik özelliklerini ortaya koyacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin benlik kavramına dikkat çekmesi ve gelişimini olumlu yönde desteklemesi gerekecektir. Benlik kavramının gelişimi ise bireyin kendisi ve çevresiyle olan etkileşimini arttırmak ile mümkün olabilecektir.

Benlik Kavramı ve Özgüven Arasındaki Farklar Nelerdir?

Çocuklarda benlik duygusu gelişimi için öncesinde kavram karmaşası ortadan kaldırılmalıdır. Ebeveynler benlik kavramı ile özgüvenin aynı anlama geldiğini düşünmektedir. Bu nedenle aslında iki bağımsız anlama sahip bu iki kavramın farklılıklarına değinmekte fayda vardır. Benlik kavramı çocukların kendisini başkalarına tanıtmak için kullandığı kelimeleri tanımlamaktadır.

Özgüven ise dile getirilemeyen kişisel değerlendirmeleri içeren bir kavramdır. Örneğin çocukların ben çok iyi bir oyuncuyum diye kendini tanıtması benlik olarak tanımlanırken, içinde bu konuya dair düşündüğü tüm değerlendirmeler özgüvendir. Benlik ve özgüven kavramları birbirinden farklı iki kavram olsa da, ikisinin de gelişimi çocukların güçlü ve sağlam kişilik oluşturabilmesi açısından gereklidir.

Özgüveni ve Olumlu Benlik Algısını Geliştirme Neden Önemlidir?

Özgüveni ve olumlu benlik algısını geliştirme, ilerleyen dönemlerde çocukların yere sağlam basan bir yetişkine dönüşebilmesi açısından göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Benlik ve özgüven kavramları, bebeklik döneminde başlamakta ve çocukluk döneminde alevlenmektedir.

Bebek ve çocukların gözlemler yapabileceği ve bunun sonucunda kendini değerlendirebileceği ilk yer ailedir. Aileler çocuklar için adeta bir ayna özelliği taşımaktadır. Ebeveynlerin çocuklar üzerindeki övgü ve eleştirileri çocukların yalnızca o dönemdeki davranışlarını değil, yetişkinlik dönemindeki kişiliğinin temellerinin de atılmasını sağlayacaktır.

Çocuklarda Benlik Saygısı Nasıl Artırılır?

Çocuklarda benlik duygusu gelişimi için ebeveynlerin türlü aktiviteler düzenlemesi gereklidir. Bunun yanı sıra ebeveynlerinde davranışlarına dikkat etmesi de oldukça önemlidir. Çocukların benlik saygısını arttırmak için yapılması gerekenlerden bazıları şunlardır;

 • Çocuğun kendilerine ve başkalarına güvenebilmeyi öğrenebilmesi için, ebeveynlerin verdiği tüm sözleri yerine getirmesi gereklidir.
 • Çocuğu sürekli kontrol altında tutmak yerine, kendi kendine karar vermesi konusunda desteklenmelidir. Böylece çocuk başarılı olduğunu düşünebilecektir.
 • Çocuğun yaşından büyük davranışlar sergilemesini beklemek doğru bir hareket değildir.
 • Çocuğun yalnızca başarılı oldukları konulara kanalize olunmamalıdır. Çaba verdiği ve gelişim gösterdiği konular hakkında da pozitif geri bildirim yapılmalıdır.
 • Ebeveynlerin duygularını rahatça ifade etmesi, çocukları önünde rol model olmasını sağlayacaktır.
 • Konuşma sırasında onu sonuna kadar dinlemek, çocuğun iletişim kurma isteğini arttırabilecektir.
 • Çocuk başarısız olduğunda onu olumsuz olarak eleştirmek yerine, destekleyici bir yaklaşımda bulunulmalıdır.
 • Çocuklarda benlik duygusu gelişimi için seçimler ve tercihler yapabilmesi sağlanmalıdır.
 • Oluşan sorunları hemen çözmek yerine, çocukların çözebilmesi için alternatifler yaratılmalıdır.
 • Çocukların yeteneklerini keşfedebilmesi için olanak sağlanması ve yeteneklerine göre aktivitelere yönlendirilmesi gereklidir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?