İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cortana Nedir?

Cortana Nedir?

cortana


Cortana nedir sorusu son dönemlerde pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biridir. Özellikle de teknoloji çağının getirileri olarak gelişim gösteren sanal destekçiler, kullanıcılarının işini fazlasıyla kolaylaştırmaktadır. Bu bakımdan Cortana çalışma düzeneği ile tıpkı Siri gibi yapmak istediğiniz her şeyi sorabileceğiniz bir ara yüz oluşturur.

Kullanımı açısından da oldukça pratik olan Cortananın ile tüm bilgisayarlarda yardım alabilirsiniz. Üstelik sanal asistan olarak da adlandırabileceğimiz Cortana Microsoft tarafından geliştirildiği için de Windows10 sürümüne sahip tüm bilgisayar işlemcilerinde kolayca kullanılabilmektedir.
Henüz ülkemizde kullanımı mevcut olmasa da Cortana’nın yakın zamanda Türkiye genelinde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılabilmesi söz konusudur.

Bu bakımdan artık herkes en gelişmiş sanal asistanı ile telefonlarından ve bilgisayarlarından diledikleri işlemleri Cortana’ya danışarak kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilir. Oldukça geniş çaplı bir kullanım alanına sahip olan sanal asistan, şimdiden pek çok kişinin heyecan ile beklediği bir yazılım haline geldi. Kullanım kolaylığı, geniş içerik desteği ile Cortana, ülkemizde de büyük bir ses uyandıracağa benziyor.
Sadece IOS üzerinde kullanılabilen Siri sanal asistanı yerine tüm tablet ve bilgisayarlarda, android işletimli mobil cihazların hepsinde Cortana kullanımı mümkündür.

Bu bakımdan Cortana, işlevselliği ile de dikkatleri üzerine topluyor. 2014 yılından günümüze kadar geçen süreçte sanal asistan üzerinde yapılan gelişmelerle birlikte artık en üst düzeyde sanal asistan desteği alabilmeniz mümkün hale geliyor. Böylece online platformlarda ve internet ortamında bireyler diledikleri işlemleri ve aramaların hepsini Cortana sayesinde kolayca gerçekleştirebilecek diyebiliriz.
Önümüzdeki yılda hemen hemen herkesin bilgisayar, tablet ve telefonlarında Cortana’ya rastlamak mümkün olacak.

Sorduğunuz sorulara en uygun cevabı alabileceğiniz, belirttiğiniz direktifleri harfiyen uygulayan bir asistan olarak da karşımıza çıkan Cortana bu bakımdan da oldukça beğeni topluyor. Aynı zamanda ses tanıma ve hatırlatma gibi olanakları da içinde bulundurarak bizlere en teşekküllü sanal asistanlık hizmetini sunuyor.

genel anlamda çok yabancı olunan bir uygulama değildir. Cortana çalışma prensibi ile Siri gibi çalışan ve kişilerin yapmak istedikleri şeyleri dinleyerek onlara cevap veren ve istedikleri şeyi gerçekleştiren bir sesli asistandır. Cortana Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve Windows 10’da sorunsuz çalışacaktır. Siri’den farkı ondan daha eski oluşu ve daha çok şeyi yapabilme teknolojisine sahip oluşudur. Bunun yanı sıra, Cortana yalnızca cep telefonlarında değil, bilgisayarlarda da desteklenen bir uygulamadır.

Cortana Microsoft tarafından Windows Phone 8.1 için geliştirilen, yapay zekaya sahip akıllı bir asistan niteliği taşımaktadır. iphone kullanıcılarının tanıdığı siri ile benzerlik gösteren uygulama, günden güne daha çok gelişim göstermektedir. Windows 10 için gelişimi devam eden uygulama, geliştirildiğinde sorunsuz çalışacak ve hem mobil, hem de masa üstünde işe yarayacaktır. Çok geniş çaplı bir gelişimi olan ve kullanılmaya başlandığında gerçekten farklılık yaratacak olan uygulama, bekleyenleri tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaşmaktadır.

Yapay zeka uygulamalarının büyük bir kısmında, Microsoft’un edindiği başarı ortadadır. Hangi rakibi olursa olsun, onunla yarışamamıştır. Yine Microsoft tarafından geliştirilen Cortana, Siri ve Google Asistan’a göre pek çok yenilik sağlayacak ve onlardan farklı olacaktır. Kalitesi ile her zaman farkını belli edebilen Microsoft, kısa süre içerisinde geliştirdiği yazılımı, Türkiye’ye de sunmayı planlamaktadır. Kısa zaman sonra, Türkiye tarafından da kullanılabilecek olan Cortana, merakla beklenmektedir.

Cortana Nasıl Kullanılır?

Cortana nasıl kullanılır ya da nasıl bir işleve sahip konusunda da çok fazla soru işareti bulunuyor. Yakın zamanda ülkemizde de kullanılabilir hale gelecek olan Cortana sanal asistanı, kullanımının nasıl olduğu ve içeriğinde neler olduğu oldukça merak ediliyor.

Cortana dijital asistanını kullanabilmek için öncelikle bilgisayar ya da telefonunuza yazılımı indirmelisiniz. Daha sonrasında sanal asistanın aktif hale getirilmesi gerekiyor. Cortana aktif hale getirildikten sonra kolayca kullanıma açık hale geliyor.

Bu süreçte sistemin işleyebilmesi için indirilmesi gereken bazı konuşma dosyaları bulunuyor. Konuşma dosyalarını indirerek bireysel sanal asistanınızı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızı ya da telefonunuzu açtığınızda sizin için kişisel hava durumu ve son dakika haberlerini de rahatlıkla görebiliyorsunuz.
Kullanımı açısından oldukça pratik bir ara yüze sahip olan Cortana ile dijital platformlarda hayatınızı fazlasıyla kolay hale dönüştürebilirsiniz.

Böylece hatırlatma bildirimleri oluşturabilir, alarm kurabilir, merak ettiğiniz herhangi bir konuda Cortana ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bu işlevlerden faydalanabilmek için Windows10 işlemci bilgisayarınıza Cortana sanal asistanını indirmeniz ve aktif hale getirmeniz yeterlidir. Daha sonrasında oldukça akıllı bir asistan olarak Cortana sizleri uygun direktifler ile kurulum sürecinde yönlendirme sağlayacaktır.

Adeta bir ansiklopedi görevi de üstlenen Cortana asistanınıza dilediğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Sizlere kısa sürede en doğru cevabı gösterecektir. Bu açıdan da oldukça faydalı bir dijital asistan olarak, bulunduğumuz çağın en ileri teknolojisine sahip bir yardımcıdır. Tüm bunlarla birlikte Cortana ile çok üst düzeyde dijital asistan performansına sahip olabilmek de mümkündür.

En iyi performans için bireysel konumunuzun dışında ek izinler vererek; takvim, e-posta ve rehber erişimlerinizle birlikte sizler adına özel bir hatırlatıcı görevi görebilir. Üstelik randevularınızı, doğum günlerini ve ilgili olduğunuz tüm verileri sizlere en doğru zamanda sunar. Bu sayede Cortana dijital asistanı ile hayatınızı kolay hale dönüştürebilirsiniz.İos’taki siri uygulamasına benzerlik gösteren Cortana, Siri’den farklı olarak daha çok şey yapabilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca Cortana telefon, tablet ve bilgisayar tarafından desteklenmektedir. İlk defa 2014 yılında tanıtılmış olan uygulama, o günden bugüne kadar değişiklik ve gelişim göstermiştir. Günümüzde en çok konuşulan yapay zeka uygulamaları arasında yerini alan Cortana, Microsoft tarafından geliştirilmesi dolayısıyla büyük bir ilgi ve merakla beklenmektedir.Cortana nasıl kullanılır ya da nasıl bir işleve sahip konusunda da çok fazla soru işareti bulunuyor.

Yakın zamanda ülkemizde de kullanılabilir hale gelecek olan Cortana sanal asistanı, kullanımının nasıl olduğu ve içeriğinde neler olduğu oldukça merak ediliyor. Cortana dijital asistanını kullanabilmek için öncelikle bilgisayar ya da telefonunuza yazılımı indirmelisiniz. Daha sonrasında sanal asistanın aktif hale getirilmesi gerekiyor. Cortana aktif hale getirildikten sonra kolayca kullanıma açık hale geliyor. Bu süreçte sistemin işleyebilmesi için indirilmesi gereken bazı konuşma dosyaları bulunuyor. Konuşma dosyalarını indirerek bireysel sanal asistanınızı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızı ya da telefonunuzu açtığınızda sizin için kişisel hava durumu ve son dakika haberlerini de rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Kullanımı açısından oldukça pratik bir ara yüze sahip olan Cortana ile dijital platformlarda hayatınızı fazlasıyla kolay hale dönüştürebilirsiniz. Böylece hatırlatma bildirimleri oluşturabilir, alarm kurabilir, merak ettiğiniz herhangi bir konuda Cortana ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm bu işlevlerden faydalanabilmek için Windows10 işlemci bilgisayarınıza Cortana sanal asistanını indirmeniz ve aktif hale getirmeniz yeterlidir. Daha sonrasında oldukça akıllı bir asistan olarak Cortana sizleri uygun direktifler ile kurulum sürecinde yönlendirme sağlayacaktır. Adeta bir ansiklopedi görevi de üstlenen Cortana asistanınıza dilediğiniz tüm soruları sorabilirsiniz. Sizlere kısa sürede en doğru cevabı gösterecektir.

Bu açıdan da oldukça faydalı bir dijital asistan olarak, bulunduğumuz çağın en ileri teknolojisine sahip bir yardımcıdır. Tüm bunlarla birlikte Cortana ile çok üst düzeyde dijital asistan performansına sahip olabilmek de mümkündür. En iyi performans için bireysel konumunuzun dışında ek izinler vererek; takvim, e-posta ve rehber erişimlerinizle birlikte sizler adına özel bir hatırlatıcı görevi görebilir. Üstelik randevularınızı, doğum günlerini ve ilgili olduğunuz tüm verileri sizlere en doğru zamanda sunar. Bu sayede Cortana dijital asistanı ile hayatınızı kolay hale dönüştürebilirsiniz.

Bu yıl içerisinde tüm dünyaya erişiminin açılması beklenen Cortana, kısa bir süre içerisinde büyük yankı yaratacak gibi görünüyor. Cortana ses tanıma, hatırlatma, soru cevap yapma, sese uygun istenileni yapma gibi pek çok özellik taşıyor. Ses tanıma kapasitesinin daha iyi oluşu, Cortana’yı öne çıkarıyor. Bazı şeylerin daha hızlı anlaşılabilmesini kolaylaştırıyor.


Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın


Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?