İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cortana Nedir?

Cortana Nedir?

cortana


Cortana nedir ? genel anlamda çok yabancı olunan bir uygulama değildir. Cortana çalışma prensibi ile Siri gibi çalışan ve kişilerin yapmak istedikleri şeyleri dinleyerek onlara cevap veren ve istedikleri şeyi gerçekleştiren bir sesli asistandır. Cortana Microsoft tarafından geliştirilmiştir ve Windows 10’da sorunsuz çalışacaktır. Siri’den farkı ondan daha eski oluşu ve daha çok şeyi yapabilme teknolojisine sahip oluşudur. Bunun yanı sıra, Cortana yalnızca cep telefonlarında değil, bilgisayarlarda da desteklenen bir uygulamadır.

Cortana Microsoft tarafından Windows Phone 8.1 için geliştirilen, yapay zekaya sahip akıllı bir asistan niteliği taşımaktadır. iphone kullanıcılarının tanıdığı siri ile benzerlik gösteren uygulama, günden güne daha çok gelişim göstermektedir. Windows 10 için gelişimi devam eden uygulama, geliştirildiğinde sorunsuz çalışacak ve hem mobil, hem de masa üstünde işe yarayacaktır. Çok geniş çaplı bir gelişimi olan ve kullanılmaya başlandığında gerçekten farklılık yaratacak olan uygulama, bekleyenleri tarafından yoğun bir ilgi ile karşılaşmaktadır.

Yapay zeka uygulamalarının büyük bir kısmında, Microsoft’un edindiği başarı ortadadır. Hangi rakibi olursa olsun, onunla yarışamamıştır. Yine Microsoft tarafından geliştirilen Cortana, Siri ve Google Asistan’a göre pek çok yenilik sağlayacak ve onlardan farklı olacaktır. Kalitesi ile her zaman farkını belli edebilen Microsoft, kısa süre içerisinde geliştirdiği yazılımı, Türkiye’ye de sunmayı planlamaktadır. Kısa zaman sonra, Türkiye tarafından da kullanılabilecek olan Cortana, merakla beklenmektedir.

Cortana Ne İşe Yarar?

İos’taki siri uygulamasına benzerlik gösteren Cortana, Siri’den farklı olarak daha çok şey yapabilme kapasitesine sahiptir. Ayrıca Cortana telefon, tablet ve bilgisayar tarafından desteklenmektedir. İlk defa 2014 yılında tanıtılmış olan uygulama, o günden bugüne kadar değişiklik ve gelişim göstermiştir. Günümüzde en çok konuşulan yapay zeka uygulamaları arasında yerini alan Cortana, Microsoft tarafından geliştirilmesi dolayısıyla büyük bir ilgi ve merakla beklenmektedir.

Bu yıl içerisinde tüm dünyaya erişiminin açılması beklenen Cortana, kısa bir süre içerisinde büyük yankı yaratacak gibi görünüyor. Cortana ses tanıma, hatırlatma, soru cevap yapma, sese uygun istenileni yapma gibi pek çok özellik taşıyor. Ses tanıma kapasitesinin daha iyi oluşu, Cortana’yı öne çıkarıyor. Bazı şeylerin daha hızlı anlaşılabilmesini kolaylaştırıyor.


Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın


Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?