İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. DDR5 RAM teknolojisi hakkında bilgi

DDR5 RAM teknolojisi hakkında bilgi

DDR5 RAM teknolojisi

DDR5 RAM teknolojisi hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var. Bu konuda DDR5 belleklerden teknik detaylarına kadar söz edeceğiz.

Bellekler, bir bilgisayarın olmazsa olmaz parçaları arasında yer alıyor. Bellekler, önbellek ve geçici bellek olarak da tanımlanabiliyor. Bellekler, bilgisayar açıldığında işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılması için hazırda bekliyor. Örneğin işletim sistemi verileri bilgisayar açıldığında diskten belleğe aktarılıyor, bu sayede işletim sistemi hızlı bir şekilde iletişim kuruyor. Bellekler, disten kat kat daha hızlı çalıştığı için uygulamaların da hızlı bir şekilde hareket etmesi sağlanıyor.

DDR5 RAM teknolojisi ve teknik özellikleri

Günümüzde artık yavaş yavaş DDR5 teknolojisi ön plana çıkmaya başlıyor. Gelecekte DDR4 teknolojisinin yerine geçecek olan DDR5 teknolojisi ile birlikte belleklerde yenilikler ön plana çıkacak. Yeni güncellemeler ile birlikte daha güçlü hale gelecek olan belleklerde en önemli değişiklikler arasında kapasite ve performans yer alıyor.

2014 yılında çıkan DDR4 bellekler 3.2 GHz hıza ulaşabiliyor, tek bellekte 16 GB kapasite olabiliyor ve 1.2 V güç tüketiyordu. Günümüzde DDR4 bellekler ile birlikte 3.2 GHz frekansın üzerine çıkan firmalar da var fakat genel standart bu yönde ilerledi.

DDR5 RAM teknolojisi
Önerilen Yazı
Cortana Nedir?
DDR5 RAM teknolojisi

DDR5 RAM teknolojisi ile birlikte RAM bellekler eskisinden daha güçlü hale geliyor. Öne çıkan özelliklerden birisi yeni teknolojinin frekans hızları oldu. Geçtiğimiz yıl ortaya çıkmaya başlayan DDR5 belleklerin frekans hızları 8.4 GHz seviyesine kadar ulaşabiliyor. Bu yılın sonuna kadar tüketici ile buluşması beklenen bu belleklerin RAM kapasitesi en az 8 GB, en yüksek 64 GB olmak üzere tasarlandı.

Yeni RAM teknolojisi ile birlikte güç tüketimi de azalıyor. DDR4 RAM’ler 1.2 ile 2.5 volt arasında güç tüketiyordu. Yeni bellekler 1.1 ile 1.8 volt arası güç tüketimi yapıyor. Bu da daha yüksek performans, daha düşük güç tüketimi konusunda oldukça önemli bir durum. DDR5 teknolojisinin ne zaman kullanıcılara açılacağı belli değil fakat bu yıl sonunda çıkması beklenen Intel işlemciler ile birlikte DDR5 bellekler desteklenecek.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?