1. Ana Sayfa
  2. İnceleme
  3. Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Genel özelliklerine baktığımız zaman kedilerin hemen hemen hepsi meraklı, akıllı ve zeki hayvanlardır. Bu yazımızda Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı'nı sizler için derledik.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Genel özelliklerine baktığımız zaman kedilerin hemen hemen hepsi meraklı, akıllı ve zeki hayvanlardır. Bu yazımızda Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı‘nı sizler için derledik.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 1- Balinese Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 kedi Irkı

Balinese kedisi, kürk uzunluğu dışında Siyam kedisine çok benzer. Aslında, Balinese kedisi temelde Siyam’ın uzun saçlı versiyonudur. Bu kediler, Siyam cinsindeki bir mutasyondan meydana gelmiştir. Balinese kedileri uzun, ipeksi tüyleri, ince vücutları, köşeli yüz hatları ve güzel renk noktaları ile tanınırlar.
Bu kediler, sahiplerinin yaptıklarını incelemeyi seven aktif bir cins olma özelliğine sahiptirler. Balinese, dilinizi öğreniyormuş gibi davranan konuşkan kedilerdir. Sahiplerine çok sadık ve bağlıdırlar. Tüm ev faaliyetlerine dahil olmak isterler.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 2- Bengal Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 kedi Irkı

Bengal, belki de en çok egzotik görünümü ve büyüklüğü ile bilinir. Bengal, jaguarlar ve leoparlar gibi büyük vahşi kedilere benzeyen noktalı rozet desenine sahip tek kedi türüdür. Asya leopar kedisi ve evcil bir kedinin çiftleşmesi sonucu bu cinse ulaşılmıştır.

Bengal kedisi, atalarından kalma vahşi yönlerini kısmen sürdürmektedirler. Çoğu ev kedisinden daha büyüktürler, ancak son derece atletik ve zariftirler. Bengal kedileri tırmanmayı, koşmayı, zıplamayı ve oynamayı çok severler. Bu cinsi beslemek isterseniz kedinizin formda kalması için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Evinizde çok fazla dikey alan varsa bu kediyi besleyebilirsiniz. Bengal kedisi son derece zekidir, sıkıldığında yaramaz davranışlara başvurabilir.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 3- Birman Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 kedi Irkı

Birman kedisi, sahipleriyle etkileşime girmeyi seven enerjik ve arkadaş canlısı bir cinstir. Sahiperiyle sürekli etkileşim halindedirler. Özellikle yavru Birman sahiplenirseniz akıllı, uyumlu, eğlenceli ve çok eğitilebilir bir cinstir.

Birman kedilerinin aslı, tapınaklarda ve saraylarda rahipler tarafından tutuldukları ve yetiştirildikleri varsayılan Burma’dan (Myanmar) gelmektedir.

Dünyanın En Zeki 10 kedi Irkı
Önerilen Yazı
Hayvanlarla Nasıl iletişim Kurulur

Birman kedisinin çok benzersiz bir özelliği, koyu kahverengi ila bakır renkli kürkleridir. Cins birkaç renkte gelse de, kahverengimsi tonun fark edilmesi çok kolaydır. Birmanya, sağlam kemik yapısına sahip orta büyüklükte bir kedidir, bu da kedinin göründüğünden biraz daha ağır hissetmesini sağlar. Tüyü yumuşaktır.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 4- Cornish Rex

Dünyanın En Zeki 10 kedi Irkı

Cornish Rex‘in en benzersiz özelliği, benzersiz kıvırcık ceketi ve uzun, ince şeklidir. Tüylerin kıvrımları kuzunun kürkünü andırırken vücut tipi minik bir tazıyı andırır. Bu cinsler hassas görünebilir, ancak Cornish Rex sert ve atletiktir.

Cornish Rex kedileri aktif ve arkadaş canlısıdır. Daha ileri yaşlarında bile oyun oynayabilirler. Kedisini aileden biriymiş gibi görmek isteyenler için harika bir cinstir.

Cornish Rex ırkı, 1950’lerde İngiltere’de kıvırcık bir kedinin çöpte veya ahırda göründüğü zaman keşfedildi. Kedi büyüdükçe, onu öne çıkaran bir şeyin olduğu meydana çıktı – genetik bir mutasyon. Yıllar geçtikçe, cins, benzersiz görünümü ve kişiliği nedeniyle birçok kişi tarafından çok sevildi.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 5- Habeş Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 kedi irkı

Habeş kedisinin bir diğer adı da Abyssinian’dır. Zekasına ek olarak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler kedi ırklarından biridir. Bu ince kedi aktif ve insanlara karşı şefkatlidir. Çok zekidirler ve sahiplerinin faaliyetlerine son derece uyumludurlar. Habeşliler kucak kedileri değildirler, ancak özellikle sevişme veya tımarlama biçiminde insanların ilgisini çekerler. Ayrıca diğer hayvanlarla birlikte olmaktan da zevk alma eğilimindedirler.

Habeş kedileri sportif ve çeviktir. Oyuncaklara tırmanmak ve oynamak için bolca alan isterler. Öğrenmeyi severler ve eğitime çok duyarlıdırlar. Sahiplerine çok sadıktırlar.

[geo_ad1]

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 6- Hawana Brown Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Havana Brown Kedisi, ipeksi, çikolata renkli kürkü, güzel yeşil gözleri ve egzotik yüz hatları ile güzel bir kedidir. Bu, birçok kişi tarafından sevilen nispeten nadir bir kedi türüdür.

Havana Brown kedileri genellikle aileleri ile etkileşime girmeyi seven sevgi dolu ve konuşkan kedilerdir. Orta derecede aktif ve eğlencelidirler, ancak aynı zamanda çok uyumayı da severler. Meraklı Havana Brown, dünyayı keşfetmek için pençelerini kullanmayı çok sever.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 7- Korat Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Bir başka nadir kedi türü olan Korat Kedisi, Tayland’dan gelen bir kedidir ve anavatanlarında uğurlu bir cazibe olarak kabul edilirler. Bu cins, kalp şeklindeki yüzü, simli kürkü, peridot renkli gözleri ve kompakt gövdeleri ile tanınır. Cins ayrıca burun ve göğüste kalp şeklinde bir görünüme sahiptir.

Koratlar çoğu zaman eğlencelidir ve uyumayı severler. Çevrelerindeki dünyaya çok akıllı ve özenlidirler. Koratlar, insanlarla yakından ilgilidirler ve mümkün olduğunca sahipleriyle birlikte olmak isterler.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 8- Savannah Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Savannah kedisi, yüksek zekaya sahip nadir ve egzotik bir kedidir. Afrika porsuklarını evcil kedilerle çiftleştirilerek geliştirilen bu cins, vahşi yönünü korumuştur. Ortalama bir ev kedisinden daha büyük ve uzun olan bu kedi, büyük sivri kulakları, uzun, ince gövdesi ve benekli kürkü sayesinde egzotik bir görünüme sahiptir.

Savannah, giderek daha popüler hale gelen yeni bir kedi türüdür. Ancak bu cins herkese göre değildir. Savannah kedilerinin koşmak, zıplamak ve oynamak için bol miktarda açık ve dikey alana ihtiyacı vardır. Çok zeki, maceracı ve cesurdur. Bu cins, kolayca sıkılma eğilimindedir.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı: 9- Siyam Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Siyam kedisi, dünyadaki en popüler ve tanınmış kedi ırklarından biridir. Egzotik görünümü, güzel renk noktaları ve konuşkan olma eğilimiyle tanınırlar. Siyam kedileri zeki, sevgi dolu, oynak, sadık ve çok seslidir.

Siyam kedileri Siam’da (şimdiki Tayland) ortaya çıktı ve bir avuç animasyon filmi de dahil olmak üzere popüler kültürde yer aldı. Bu sevilen tür, oynamayı ve egzersiz yapmayı çok sever, aynı zamanda en sevdikleri insanların kucağına uzanmak da hoşlarına gider.

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı:10- Singapur Kedisi

Dünyanın En Zeki 10 Kedi Irkı

Singapur Kedisi, insanının yaptığı her şeye dahil olmayı seven, eğlenceli, girişken ve meraklı bir kedidir. Ortalama bir ev kedisinden biraz daha küçük olan cins, onay işareti desenli benzersiz, zengin bir kahverengi kürke sahiptir. Bu kediler aktif olmayı ve tırmanmayı severler. Bu nedenle, eğer Singapur kedisi besleyecekseniz bol miktarda dikey alanınız olduğundan emin olmanız gerekir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    Bu güzel paylaşım için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir