İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler arasında pek çok konu bulunuyor. Bu konuda ekran kartlarından ve bazı bilgilerden bahsedeceğiz.

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenlere geçmeden önce ekran kartının ne olduğundan ve ne için kullanıldığından bir haber olmak gerekiyor. Ekran kartı veya bir diğer adıyla grafik kartı, monitörün üzerindeki piksellerin birleşiminden oluşan görüntüyü sağlayan bir donanım olmakta. Bu donanım, yalnızca görüntüyü yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda 3 boyutlu ortam oluşturma ve video işleme gibi pek çok arka plan görevini de hallediyor.

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler ve teknik detaylar

Ekran kartı hakkında bilmeniz gereken konulardan birisi ilk ekran kartları olmakta. İlk ekran kartları tek renk desteğine sahipti. Genel olarak beyaz renk desteği olarak yer alan bu kartlar, görüntüyü hızlandırmayı sağlıyordu. 1990’lı yıllarda ekran kartları ikiye ayrılıyordu. Bunlardan birisi çoklu renk desteğine sahip kartlar iken diğeri 3 boyutlu oyun desteğine sahip ekran kartları idi. 2. ve 3. boyutun birleşmesi ve daha uygun fiyata satılması 90’lı yılların ilerleyen dönemlerinde gerçekleşti.

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler

Ekran kartı hakkında bilinmesi gerekenler arasında ekran kartının görüntü vermesi yer alıyor. Günümüzde ekran kartı ile bazı yazılımlar doğrudan iletişim kursa da geleneksel ekran kartlarında ekran kartının ekrana görüntü vermesi için önce işlemciye komut gönderiliyor. İşlemci bu komutu işleyip grafik kartına bilgi veriyor ve grafik kartı veriyi işleyip monitöre bilgi gönderiyor.

Ekran kartı hakkında bilinmesi gereken bir diğer konu işlenen piksel sayısı olmakta. Bir ekran kartı 1080 piksel çözünürlüğe sahip bir monitöre veri gönderiyor ise her bir yenileme işleminde 2.073.600 pikseli güncelliyor. Monitörün 60 Hz olduğunu düşündüğümüzde saniyede 124.416.000 piksel yenilendiğini söyleyebiliriz. 8K monitörler için her bir yenileme işlemi 33.177.600 pikselin güncellenmesi demek. Yani 60 Hz monitörde 1 saniyede 1.990.656.000 piksel güncellenmiş oluyor. Çözünürlük arttıkça FPS düşmesinin sebebi güncellenen piksel sayısının artmasından dolayı ekran kartının daha çok yorulması.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?