Ekranı Genişlet
 1. Ana Sayfa
 2. Video
 3. Etkili İkna Teknikleri Ve İkna Etmenin 16 Yöntemi

Etkili İkna Teknikleri Ve İkna Etmenin 16 Yöntemi

Etkili İkna Teknikleri yeteneği üzerine inşa edilen sosyal bir yapıya sıkı sıkıya bağlı olan insan, hayatta kalabilmek için sosyal olmayı becermek zorundadır. Bir şey elde edebilmek için mutlaka başka insanlara ihtiyaç duyar. İkna yeteneği çok iyi olan insanlar, istediklerini kolayca elde edebilir. İkna yeteneğini geliştirmeyen insanlar, sosyalleşemediği gibi, diğer insanlardan istediklerini alamaz. En önemli konu; sahip olunacak her şeyin, mutlaka başka insanlar aracılığı ile gerçekleştirilmesi gerektiği konusudur.

Dünyadaki bütün maddi ve manevi ilişkiler, karşıdaki insanı veya topluluğu ikna etme becerisi ile doğru orantılı olarak gelişirler. Günümüzde yeni trend olan NLP sinir dili programlama tekniklerini bilenler, karşıdaki insanla daha iyi empati kurarak, onların beklentilerini sezer ve o beklentileri karşılayacak vaatlerde bulunur. Bu yöntem; ticari faaliyetlerde geçerli olduğu gibi, ikili ilişkilerde de aynen çalışır. İkna teknikleri ile istediğinizi elde etmeniz kolaylaşır.

Etkili İkna teknikleri 2 şekilde Olabilir; ya kendinizden ve sahip olduklarınızdan taviz verirsiniz, ya da hiç taviz vermeden ikna tekniklerini kullanarak bu işi başarırsınız. Tavizler çoğu zaman size beklediğiniz sonucu vermez. Taviz vererek, herkes ikna edilebilir. Ancak verecek bir taviz olmadan da ikna etmek mümkündür.

Etkili İkna Teknikleri

etkili-ikna-teknikleri

İkna için karşınızdaki insanın, size yakın hissetmesi ve güvenmesi gerekir. İster bir eşya satıcısı olun ister bir avukat, her durumda ikna için karşının güvenini kazanmanız şarttır. Aksi halde hemen hayır yanıtı ile karşılaşırsınız. Güven sağlamak için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir.

Etkili İkna Teknikleri,İkna yeteneği
Önerilen Yazı
Erkeklerin Kadınlar Hakkında Bilmediği 7 Şey
 • Karşınızdaki kişinin inanç kalıplarına saldırmayın
 • Karşınızdaki insanın beklentilerini anlayın
 • Karşınızdaki insanı can kulağı ile dinleyin ve onaylayın
 • Beklentilerini sezginizle tespit edip, o beklentileri sunmaya çalışın.
 • Kırmak istediğiniz inanç kalıbını kırmak için, o inancı sorgulatacak soruları yumuşak şekilde sorun. İnanç kalıbını kırmak için dışarıdan müdahale yerine, kişinin iç sorgular yapmasını sağlayın.
 • Dirençle karşılaşmamak için karşınızdaki insanı olumlu karşılayın düşüncelerine değer verdiğiniz ( vermeseniz bile) gösterin.
 • Karşınızdaki insanın, ikna olmazsa karşılaşabileceği kötü durumları anlatın. ( en az 6 madde)
 • Karşıdaki insanı yargılamayın, böylece hemen savunmaya geçmez. Savunmaya geçen birini ikna edemezsiniz.
 • Karşıdaki insana alternatif modeller sunun. Bir ürün satacaksanız, somut alternatifler göstermek çok önemlidir.
 • Hayır cevabını aldığınızda hemen pes etmeyin. Çünkü hayır cevabı, bir savunma mekanizmasının çalıştırıldığını gösterir. Bu mekanizmayı durdurmak için, onun tarafında olduğunuzu göstermeniz gerekir.
 • İnsanlar, övülmeyi severler. Onların sıra dışı özellikleri varsa ortaya çıkarıp övdüğünüzde, değer verildiğini hissederler ve size değer verirler. Yağ çekme ile övme arasındaki çizgiye dikkat edin.
 • Korku ile ikna etme çabası etkili değildir, geçicidir. Ancak ikna edilecek kişinin hoşuna giden bir gelecekle ilgili projeksiyon oluşturmak daha etkilidir. Söz gelimi, çalışmazsan açlıktan ölürsün, yalnız ve perişan olursun demek; o kişiyi daha çok tembelliğe iter. Ama ona , “arkadaşların çalışarak şu şu başarıları elde ettiler, sen onlardan daha yeteneklisin” dediğinizde, tembelliğe olan inanç kalıbına saldırmadan başka bir kalıp filizlenecektir. Çalışmanın başarı ve mutluluk getirdiğine dair bir inanç kalıbı. Zamanla bu kalıp beslenir ve beslendikçe diğer kalıbı alt eder.
 • İkna edeceğiniz kişinin konuşmasına, kendini ifade etmesine izin verin ve onu onaylayın. Empati yapın.
 • Hayata iyimser bakan insanların ikna edilmesi, kötümser bakanların ikna edilmesinden daha kolaydır. Önce kötümserliği yok edecek bir çalışma başlatın.
 • Bir iş yaptırmak için ikna edeceğiniz kişiye, o işin artılarını anlatın ama aynı zamanda derine inmeden, eksilerini de anlatın. Çünkü eksilerle karşılaştığında o kişi, sizin bunlara değindiğinizi hatırlayacak ve sizi suçlamayacaktır.
 • Eğer bir şey satıyorsanız, hızlı- kolay ve en iyi üçlüsüne dikkat edin. Müşteriniz, bir işi hızlı bir şekilde yaptırmak ister, bunu vadeden satıcıyı tercih eder. Müşteri bir işin basit olarak yapılmasını ister ayrıca kendisine ek işler çıkarılmasından hoşlanmaz. Tembellik hakkını kullanmayı tercih eder. Son olarak da müşteri, her şeyin en iyisini ister. Ürününüz böyle değilse bile, en iyi olan yönlerini ön olana çıkarmalısınız. Bu kuralı açalım. Aynı fiyata, aynı marka ve model bir cihazı satan 2 firma düşünün. A firması, ürünü 2 sonra elinizde olacak şekilde kargolar. B firması 6 gün sonra elinize ulaşacak şekilde kargolar. Bu durumda siz hangi firmayı seçersiniz? A firmasını tabi ki. İkinci durumda, aynı fiyat aynı marka ve model ürünü A firması kapıda teslim olarak satıyor. B firması ise ürünü kargo şubesinden teslim alacağınız şekilde yolluyor. Hangi firmayı tercih edersiniz? A firmasını… Görüldüğü gibi müşteri, evden kalkıp şubeye gitmek yerine, kapıda teslim hizmetini seçer. Birkaç lirası fazla olsa da bunu kabul eder.

[Geo_ad]

Bu makaledeki ikna yöntemlerinin, sadece ürün satmakla sınırlı olmadığını, ikili ilişkilerde ve toplumsal ilişkilerde de geçerli olduğunu unutmayınız.

Görmek ve Deneyimlemek, İkna olmayı Sağlar

Birisine Milli Piyango çıktığını farz edelim. Bu kişi sizin komşunuz olsun. Bu saatten sonra, Milli piyango biletinin size milyonlar kazandıracağınıza olan inancınız çok güçlü olur. Her hafta bilet almaya devam edersiniz. Oysa ki size çıkma ihtimali; büyük ikramiye için, 10 milyonda birdir. Bu olasılık hiç denecek kadar gerçektir. Ama siz bilet almaya devam edersiniz, çıkmadığında inanç kalıbınız biraz daha güçlü hale gelir ve almaya devam edersiniz. Bir ürün satacaksanız, o ürünü müşterinin denemesine görmesine ve içselleştirmesine izin verin.

Milyonlarca dolarlık arabalar üreten büyük firmalar, lüks araba satın alacaklara anahtarı önceden teslim eder. O araba ile deneyim kazanmasına izin verir. Kişi, o arabayı almaya daha çok ikna olur. İkili ilişkilerde de bu yöntem geçerlidir. Sevdiğiniz kızı vaatlerle kandırmaya devam ettiğiniz halde, günün birinde tıkandınız ve sevgiliniz sizi terk etmeye karar verdi. Bu durum gerçekleşmeden önce, o vaatlerin gerçekleşeceği izlenimini yaşatmak için, demolar hazırlamalı ve küçük faaliyetlerde bulunmanız gerekir. Bu şekilde, sürdürülebilirlik devam eder.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?