İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ev Alım Satım Masrafları 2021

Ev Alım Satım Masrafları 2021

Ev alım satım masrafları kredilerin düşmesi ile değişim göstermiştir. Banka kredileri, konut kredilerini indirim getirmesi ile gayrimenkul alım satımları artmıştır.

Ev Alım Satım Masrafları

Ev alım satım masrafları kredilerin düşmesi ile değişim göstermiştir. Banka kredileri, konut kredilerini indirim getirmesi ile gayrimenkul alım satımları artmıştır. Kredilerin düşmesi ile ev, arsa sahibi olmak isteyenler 2021 yılı tapu ve satış masraflarını merak ediyor. Ev, arsa, işyeri farkı gözetmeksizin bütün alım ve satımlarda tapu harcı ödenmesi gerekir. Bütün satışlarda anlaşmalı olarak belirlenen tapu harcı satış fiyatı belirlenen gayrimenkulün %4 oranı hesaplanarak belirlenir. Belirlenen bu ücret alıcı ve satıcının ortak ödemesi ile gerçekleşir. Alıcı ve satıcı tarafından %2’si hesaplanarak ödeme işlemi gerçekleştirilir. Tapu harcı için belirlenen ücretler anlaşmalı bankalar tarafından yatırılır.

Belirlenen ev alım satım masrafları içerisinde döner sermaye ücreti de ek olarak ödenir. 178,50 TL olarak belirlenen döner sermaye ücreti gayrimenkul yerine göre değişkenlik gösterebilir. Tapu harcında dikkat edilmesi gereken bir noktada satışı yapılan gayrimenkulün daha az faiz ödemek atına satış bedelinin olması gerekenden daha az gösterilmesi ile gerçekleşir. Satış bedelinin az gösterilmesi ile ödenecek tapu harcı daha az gerçekleşir. Gelir İdaresi tarafından takibi yapılan bu işlemlerde usulsüzlük anlaşılırsa ceza işlemi uygulanır. Satışı yapılan bütün işlemlerin dürüstlükle gerçekleştirilmesi ve yasal olan tapu harcını olması gerektiği şekilde ödemeleri gerekir. 

Tapu Masrafı 2021 

Ev alım ve satım masrafları arasında gösterilen iki ödeme yer alır. Birincisi devir yapılan gayrimenkulün tapusu için ödenmesi gereken harç ücreti diğeri ise döner sermaye ücretidir. Yapılan iki ödeme de satışı gerçekleşen gayrimenkul satış ücreti üzerinden hesaplanır. Satış miktarı için belirlenen ücretin %4’ü hesaplanır. Tapu için ödenmesi gereken ücret bu şekilde belirlenir. Belirlenen hesap için ödemeler ilgili bankalar üzerinden yapılır. Ödeme yapılması gereken zaman kısa mesaj yolu ile telefona bilgi gelmektedir. Bu bilgilendirme sonrası şu bankalardan ödeme yapılabilir.

Ödeme Yapılan Anlaşmalı Bankalar 

  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bankası 
  • PTT 
  • Halk Bankası 
  • Emlak Katılım Bankası 

Ödeme yapılacak tapu harç ücreti için bankalara gitmek yerine, internet bankacılığı üzerinden de ödeme gerçekleştirilebilir. Anlaşmalı olan bankaların internet bankacılıkları üzerinde ödemeler, borç kısımlarından tapuya ödenmesi gereken borç kolaylıkla ödenir. E- devlet üzerinden de aynı şekilde ödeme işlemleri gerçekleştirilir. Borç sorgulama ile çıkan borç üzerinden ödeme yapılır. 

Tapu Harcı İndirimi 

Devir işlemlerinde yapılan her satış için belirlenen %4’lük ödeme planı geçerlidir. 2020 yılı içerisinde alan ve satan her kişiden anlaşmalı satış bedelinin beyanına göre %2’si alınacağı bildirilmiştir. Ödemelere ek olarak döner sermaye ücreti de eklenir. Döner sermaye için belirlenen ücret 157 TL iken hizmet bedelinin de eklenmesi ile bu masraf 178,50 TL olarak ödenir. Döner sermaye anlaşmalı olarak alıcı tarafından ödenir. 

2021 Tapu Harcı Hesaplama 

Ev alım satım masrafları içerisinde yer alan tapu harç ödeme işlemlerinin hesaplanması oldukça kolaydır. Alıcı ve satıcı tarafından anlaşmalı olarak ödenir. Satışı gerçekleşen gayrimenkul yatırımın satış bedeli üzerinden %4’lük oranın ne kadar olduğu belirlenir. Belirlenen ücreti eşit olarak hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir. Alınan harç yatırılmasının ardından tapu işlemleri bitmiş olur. Gayrimenkul devir işlemleri tamamlandığı için tapu alınabilir.

Satışı gerçekleşen gayrimenkul yatırımın tamamlanması için tapu çıkması için gereken ödemeler vardır. Bu ödemeler tapu harcı ve döner sermaye ücretleri olarak belirlenmiştir. 

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?