İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Hayvanlarla Nasıl iletişim Kurulur

Hayvanlarla Nasıl iletişim Kurulur

Kuşkusuz tüm hayvanlar insanlar gibi birbirleriyle iletişim kurmaktadırlar. Hatta insanlardan daha da gelişmiş sezgileri olduğunu bilinen bir gerçek. İletişim yaşamsal döngü içerisinde kritik bir görev alır. Haberleşme şekilleri, birbirilerini etkileme tarzları, güç gösterileri, avlarını paylaşmaları, oyun oynamaları, yavruların eğitilme biçimleri ve egemenliklerini kabul ettirmeleri gibi bir sürü iletişim şekillerini başarıyla gerçekleştiren hayvanların daha bilmediğimiz ya da başka bir söylem ile keşfedilememiş bir sürü yönleri vardır.

hayvanlarla-iletisim

Hayvanlarla İletişim; Kuşkusuz tüm hayvanlar insanlar gibi birbirleriyle iletişim kurmaktadırlar. Hatta insanlardan daha da gelişmiş sezgileri olduğunu bilinen bir gerçek. İletişim yaşamsal döngü içerisinde kritik bir görev alır. Haberleşme şekilleri, birbirilerini etkileme tarzları, güç gösterileri, avlarını paylaşmaları, oyun oynamaları, yavruların eğitilme biçimleri ve egemenliklerini kabul ettirmeleri gibi bir sürü iletişim şekillerini başarıyla gerçekleştiren hayvanların daha bilmediğimiz ya da başka bir söylem ile keşfedilememiş bir sürü yönleri vardır.

İletişimin olabilmesi için hem göndericinin hem de alıcının olması gerekir. Hayvanlarda da aslında böyle bir durum olduğu kesindir. Hayvanlar iletişim kurmak için duyu kanalları ve çeşitli sinyaller kullanır. Bazen bir hayvanın başka bir hayvana bakışı, karşısında duruşu bile bir şey anlatmaya yetebilir. Görsel sinyaller, koku bırakma ve çıkarılan sesler hep iletişiminin bir parçasıdır. Hayvanların birbirleriyle iletişim kurmalarını gerektiren asıl konu üreme konusudur. Üreme içgüdüleri o kadar gelişmiştir ki, otomatikman, özellikle erkekler dişiler ile iletişime geçer. Bu iletişim genellikle fiziksel bir iletişimdir. Bölgesel savunma zamanlarında da fiziksel bir iletişim kurulur. Örneğin bir aslan bölgesini korurken kükrerse bu fiziksel değildir. Ama yürüyüş biçimlerinden aynı yerde daireler çizmesinden fiziksel bir iletişim kurmaya çalıştığını anlayabiliriz.

Hayvanlarla İletişim konusunda akla takılan sorulardan biri de, hayvanlar başka türden hayvanlar ile iletişim kurabiliyor mu? Sorusudur. Hayvanlar başka türden hayvanlar ile iletişim kurabilir. Ancak bu iletişimin şekli konusunda belki türden türe farklılık gösterebilir. Hayvanlar bize göre birbirlerine çok benzerler. Eğer belirgin bir işaret yok ise, bir insanın özellikle yavruyken hayvanları birbirinden ayırt etmeleri çok zordur. Hatta imkânsız gibidir. Ancak bu özellikle dişi hayvanlarda çok gelişmiş bir özelliktir. Yavrularını doğru tespit etmeleri bir iletişimin neticesidir. Hayvanların kendi cinsinden olan fakat kendi yavrusu olmayan hayvanları da beslediğine şahit olduğunu zannedenler aslından oranında beslenilen hayvanın kendi yavrusu olduğunu bilmez. Çünkü araştırmalara göre olasılıkla hayvanlar kendi yavrularını bulup besledikleri ortaya çıktı.

Mekânsal, kimyasal hafıza ve akustik sinyalleri birleştirerek inanılmaz bir ayrım yapma özelliğine sahip olan hayvanlar bu sayede yavrularını ya da aile üyelerini anlayabiliyorlar. Mesela, hayvanlar izolasyon çağrıları denilen bir sistemi üreterek belli bir mesafeden yavrularını ya da birbirlerini tanıyabilirler. Koku duyguları ise müthiş derecede gelişmiş olan bazı hayvanların, asla bir kokuyu tanıdıktan sonra unutmaması bir başka muhteşem özelliktir. Araştırmalara göre zaman geçtikçe hayvanların iletişim konusunda evrim geçirdiğini ve gelişim gösterdiği anlaşılmaktadır

VİDEO KAYNAK

SES İLE İLETİŞİM

Bazı hayvanların hiç ses çıkartmadan bir biriyle anlaştığını görürüz. Belki de durum sandığımız gibi olmayabilir. İnsan kulağının duymayacağı frekanslarda sesler çıkartan hayvanlar bu şekilde de iletişim kurabilmektedir. Örneğin, fillerin kilometrelerce uzağa seslerini bu düşük frekanslar ile ulaştırdığı belirlenmiştir. Yine yunusların deniz altında çıkardıkları sesler ile anlamaları ses ile iletişim kurabildiklerini gösteriyor. Yarasalar ve kuşlar seslerini kullanarak iletişime geçen diğer hayvanlardandır.

TİTREŞİM İLE İLETİŞİM

Hayvanlarla İletişim‘in diğer bir şeklide titreşim oluşturmaktır. Örneğin; sıçrayan örümcekler ve kurt örümcekleri titreşimden yararlanarak eşlerini cezbederler. Çekirgelerinin ve ağustos böceklerinin ayaklarını sürterek oluşturduğu titreşimler ile iletişime geçtikleri herkes tarafından bilinir. Ayrıca hayvanlar doğadaki titreşimleri de çok iyi hissederler. Deprem gibi yüksek derecedeki titreşimleri insanlardan önce algıladıkları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

KOKU İLE İLETİŞİM

Hayvanlarla İletişim özellikle memeliler gurubundan dışkı ve idrar biçiminde olmak üzere, koku bırakarak iletişime geçerler. Bu iletişimin amacı hâkimiyet bölgelerini belirlemektir. Bu kokuların anlamı ‘’bölgemden uzak dur’’ anlamına gelir. Bazı hayvanlar koku ile sahiplerini bile tanıyabilirler. Hatta çok uzak yollardan yuvalarına bu koku alma sayesinde ulaşabilirler. Bu iletişim yolu kimyasal bir iletişimdir.

GÖRSEL İLETİŞİM

Hayvanlarla İletişim bilgiyi aktarmanın bir başka yolu görsel iletişimdir. Bazı erkek hayvanlar dişileri etkilemek için tüylerini, kanatlarını, kıskaçlarını, renkli uzuvlarını kullanır. Gösteriş yaparak birbirlerini etkilemeye çalışır. Örneğin; mürekkep balıkları etrafındaki renge hemen bürünebilir. Ya da bukalemun yine etrafındaki her renge bürünüp etkileyici bir görünüm kazanabilir. Büyük cennet kuşları partnerini etkilemek için parlak renkli kanatları kullanır.

Sonuç olarak, hayvanalar da konuşur, anlaşır ve hisseder. Sadece bu iletişimi biz insanların anlayamayacağı şekilde yöntemler ile yapar.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?