İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Hes kodu nasıl alınır? Ne için kullanılır?

Hes kodu nasıl alınır? Ne için kullanılır?

Hes-kodu-nasil-alinir

Hes Kodu Nasıl Alınır ? Pandemi sürecinden dolayı türkiyede yasaklar ve yeni tedbirler gerçekleşti. Bu tedbirlerden belki en önemlisi de Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasıdırHES uygulamasıyla vatandaşlar coronavirus kontrolleri yanı sıra takipte yapabilmektedir. Sağlık Bakanlığı, salgın kontrolünü yapabilmek adına“HES kodu” uygulamasını yürürlüğe soktu.

PEKİ HES KODU NASIL ALINIR?

Birkaç adım ile HES kodunuzu çok kolay şekilde alabilirsiniz. Bunlardan birincisi , kısa mesaj vasıtası ile (SMS) ile HES kodu almak için HES yazın ve boşluk bırakın daha sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve kimlik seri numarasının son 4 rakamını ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazın ve ardından, 2023’e gönderin.

Bir başka yöntem ise Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını telefonunuza indirin HES kodu işlemleri bölümünden HES kodu oluştur butonuna tıklayın ve kod kullanım süresi seçilip alınabilir.

Ya da E-devlet vasıtası ile de HES kodu oluşturabilirsiniz.

HES KODU NERELERDE NASIL KULLANILIYOR?

HES kodu artık bir çok yerlerde kullanılması zorunlu hale getirildi. İş yerlerinde, Şehirler arası yolculuklarda otobüs,tren,uçak. Tüm kamusal alanlarda ise kullanılmaya başlandı. 

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

SOSYAL MEDYA’DAN BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?