İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. IBM Watson Teknolojisi Nedir?

IBM Watson Teknolojisi Nedir?

ibm-Watson-Teknolojisi

IBM Watson teknolojisi, yine yapay zeka ile geliştirilmiş makinaların kullanımını kolaylaştırmak amaçlı ortaya atılmış bir yazılım sistemidir. Amacı doğal dille sorulan sorulara cevap vermektir. IBM’nin DeeQA araştırma projesinin bir parçası olarak geliştirilmiş teknoloji, işlemcisi Power tabanlı olan yapay zeka sistemleri üzerinde çalışmaktadır.

Günümüzün en çok konuşulan konuları arasında yer alan yapay zeka programları, gerçekten hayatlarımızı kolaylaştırmış ve birçok yeniliği beraberinde getirmiştir. Yapay zeka yalnızca akıllı telefonlarla değil, bilgisayarlar, tabletler, beyaz eşyalar ve daha teknoloji temeli olan pek çok eşya ile hayata girmiştir. İnsanların benimsedikleri bu teknolojinin altında müthiş bir uzmanlık yatmaktadır. Özellikle bilgisayar, tablet ve telefon üzerine çalışan kişiler, yeni geliştirecekleri projelerde yapay zekayı kullanmak ve geliştirmek zorundadır. Ekleyecekleri ufacık bir yenilik dahi yapay zekaya zarar vermemelidir. Dolayısıyla her şeyin tamamıyla bilinmesi ve detayların aktarılması gerekmektedir.

Durum böyle olunca, yapay zeka teknolojisi hakkında bir fikri olmayan kişiler, bu donanıma sahip cihazları kullanırken sıkıntı yaşamaktadır. En basitinden, yapılacak acil bir arama bile zaman kaybettirebilir. Bu durumu kolaylaştırmak için ortaya atılmış teknolojiler vardır. Bunlar Cortana, siri, Google asistan şeklinde sıralanabilir. IBM Watson’da bunlardan biridir. Ancak IBM Watson’u bu kadar basit bir teknoloji gibi açıklamak da doğru değildir. Onlardan farklı bir alt yapıya hitap eden bu teknolojinin en büyük özelliği, doğal sesleri tanımlama işlevine sahip oluşudur.

IBM Watson teknolojisi, AI diye kısaltılan yapay zekanın sunduğu yenilikleri kolaylaştırmak üzere geliştirilmiştir. Yapay zekaya sunduğu çözümlerin yanı sıra, bütünleşik olarak da onunla birlikte çalışmaktadır. Yani bu teknoloji, pek çok yeniliği beraberinde getirecek bir teknolojidir. Sunduğu destekler azımsanacak nitelikte değildir. Yapay zeka ile ilgili yapılacak gelişmeler, bu teknoloji sayesinde kontrol altında tutulabilir ve yine bu destek kullanılarak büyümeler daha kısa ve kolay yoldan gerçekleştirilebilir. IBM Watson teknolojisi, büyük çözümleri beraberinde getiren bir teknoloji olması dolayısıyla, çok geniş bir başlık ve çok derin bir konudur. Sunduğu çözümlerin tam anlamıyla öğrenilmesi, yapay zekaya büyük yenilikler katılmasına yardımcı olacaktır. Bununla ilgili siteler, kitaplar ve videolar bulunmaktadır.


Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın


Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?