İNGİLİZ DİYETİ NEDİR?

ingiliz diyeti

ingiliz diyeti ; Aslında bu bir zayıflama kürü. Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen,  çok kısa bir süre içerisinde kilo verdirmesi ile adından fazlaca söz ettirmiştir.

İngiliz Diyeti olarak adlandırılan bu tarif İngiliz diyetisyenler tarafından ortaya konulmuş ve 3 günde 5 kilo verebilmeyi vaat etmiştir. Diyete başlamak isteyenlerin, başlamadan önce 2 gün boyunca yalnızca sıvı tüketerek vücutlarını temizlemesi gerekiyor. Burada amaç detoks yöntemi ile toksinleri yok etmek ve metabolizmayı diyete uygun hale getirmek. Genellikle süt, ayran veya su ile bu detoksun uygulanması tavsiye ediliyor. Sıvı tüketim miktarı ise maksimum 2 lt olarak belirlenmiştir.

Detoks uygulandıktan hemen sonra diyete başlanabilir. Tarif edilen diyetin uygulanma süresi en fazla 3 haftadır ve 6 ayda bir olarak tekrarlanabilir. Klasik diyet tariflerine benzer olarak bu süreçte de 3 beyazdan uzak durulması önemle vurgulanıyor. Çoğumuzun bildiği ancak hatırlatmakta zarar olmayacak 3 beyaz içeren besinlerden birkaç örnek vermek gerekirse;

  • İçerisine un katılarak yapılan ürünler
  • Hamur işi
  • Şeker
  • Tuz
  • Nişastadan dolayı makarna 

İngiliz Diyeti Nasıl Uygulanır?

Burada esas olan kendinize bir hedef belirlemeniz. Ulaşmak istediğiniz kiloyu kesinleştirmek ve odaklanmak! Hepimiz biliyoruz ki yaptığımız iş her ne olursa olsun dikkatimizi toplayarak odaklanmadığımız sürece başarıya ulaşmak güçleşir. Tabii bunun yanı sıra kendinize inanmanız da çok önemli. 

İngiliz diyeti, her gün bol su (en az 5 su bardak), 1 gün sebze veya meyve ve 1 gün protein tüketimini esas alan bir kür. Eğer su ile aranız yoksa kendinizi mutlaka buna zorlamanız gerekir. Örneğin soğuk ya da sıcak bir içecek canınız çekiyorsa bunu su içerek değerlendirebilirsiniz. 

İngiliz Diyetinde Protein günlerinde Ne Tüketilir?

Kahvaltıda; 1 adet haşlanmış yumurta, 1 dilim kepekli ekmek, beyaz peynir, şekersiz çay ya da şekersiz kahve tüketebilirsiniz. Şekersiz çay/kahve içmek zor olursa içlerine çok az bal damlatabilirsiniz.

Ara öğünde; ayran, süt ya da yağsız yoğurt tüketebilirsiniz.

Akşam yemeğinde; bir dilim kepekli ekmek, mümkünse ev yapımı yoğurt ya da hazır yağsız yoğurt yanında ise kırmızı et ya da tavuk tüketebilirsiniz. Haşlanmış ya da ızgara olması tavsiye edilir. 

İngiliz Diyetinde Sebze ve Meyve Günlerinde Ne Tüketilir?

Kahvaltıda, mevsimine göre elma, mandalina, portakal, ananas, avokado, kivi gibi meyveler tüketebilirsiniz. Adet olarak 2’şer tane olması tavsiye edilir.

Ara öğünde; istediğiniz kadar bol yeşillik ve meyve tüketebilirsiniz. Lahana, brokoli, karnabahar, taze fasulye, pancar, havuç vb.

Akşam yemeğinde; haşlanarak yapılmış sebze yemeği, çeşitli sebzelerden oluşmuş çorba ya da salata tüketebilirsiniz. 

İngiliz Diyeti uygulanırken kesinlikle yağ, tuz ve tatlı türü şeyler kullanılmayacaktır.  Ayrıca patates sebze ürünü olarak belirtilse de içerisinde şeker olduğu için tüketilmemesi gerekir. 

Bu diyeti düzenli bir şekilde uygulan herkesin 3 hafta da hedeflediği kiloya ulaştığı kesin diyetisyenler ve kullanıcılar tarafından iddia edilmektedir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yazı dolaşımı

Exit mobile version