İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İntel firmasının girişim tarihi

İntel firmasının girişim tarihi

İntel firmasının girişim tarihi

İntel firmasının girişim tarihi ile ilgili bilinmesi gereken pek çok şey var. Bu konuda siz değerli üyelerimiz için Intel firmasından söz edeceğiz.

Teknoloji, her geçen gün daha da gelişiyor. Gelişen teknolojinin etkisiyle yeni donanımlar ortaya çıkıyor, yazılımlar daha iyi hale geliyor. Örneğin 1950’li yıllarda matematiksel işlemleri yapmak için kullanılan bilgisayarlar günümüzde mantıksal işlemler konusunda da oldukça hızlı. Teknoloji, neredeyse hayatımızın her alanına girdi. Gelişen teknoloji ile birlikte Intel firması da tanınması gereken şirketlerden birisi olmakta.

Intel firmasının girişim tarihi

Intel, 1968 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan bir teknoloji şirketi. Dünya genelinde hizmet veren bu firma, en büyük işlemci üreticilerinden birisi konumunda. Son zamanlarda AMD karşısında çok iyi bir performans gösteremeyen Intel, tahtını korumayı sürdürüyor.

Intel, 1968 yılında kurulduktan kısa bir süre sonra işlemci işine giriş yapar ve bu sektörde kendini geliştirir. Intel, yeni işlemciler üretirken bir taraftan AMD de bir işlemci üreticisidir. AMD, kendi işlemcilerine sahip olmadığı için Intel’in işlemcilerini kopyalar ve işlemci üretir. Örneğin Intel 80386 işlemcisi AMD’de Am386 olarak çıkarılır. Intel ile AMD arasındaki işlemci farkı genel olarak hız farkı oluyordu. Örneğin Intel kendi işlemcisini 1 MHz yapıyorsa AMD üzerine katarak 1.5 MHz yapıyordu.

Intel firmasının girisim tarihi

Intel ve AMD bir süreliğine bu şekilde devam ederken IBM’in gizli bir şekilde yürütülen kişisel bilgisayar planı vardır. IBM, kişisel bilgisayarları için Intel’in kapısını çalar ve onunla bir görüşme talep eder. Intel bu görüşmeyi kabul ettikten sonra masaya oturulur. IBM, Intel’in işlemcilerini kullanmak için bir şart sunar. Bu şart Intel’in tekel olmaması için AMD’ye işlemci haklarının verilmesi olur. Intel bu teklifi kabul eder ve IBM kişisel bilgisayarlarında kullanılır. Bu da Intel’in yükselmesini sağlayan bir adım olur.

Intel firmasının girişim tarihi konusunda bilinmesi gereken bir diğer konu Intel’in 2000’li yıllarda kötü bir performans gösteriyor oluşu. Bu yıllarda AMD 64 bit işlemciye geçiş yapar ve performansına performans katar. Intel ise işlemcilerinin çok iyi olmamasından dolayı dönemin en kötü performansını gösterir. Bir süre sonra Intel, AMD’nin 64 bit işlemci haklarını satın alma kararı alır ve firma bu durumdan kurtulur.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?