İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Kedilerde Demir Eksikliği Anemisi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisi: Belirtileri, Nedenleri ve Tedavileri

Kedilerde Demir Eksikliği

Kedilerde demir eksikliği anemisi, kedinin vücudunda yeterli kırmızı kan hücresi üretmeye yetecek kadar demir olmadığında ortaya çıkar. Bu durumlarda, kırmızı kan hücreleri normalden daha küçüktür ve vücutta yeterli miktarda oksijen taşıyamaz.

Bu durum genellikle yavru kedileri etkileyebilir ve sıklıkla  kan kaybından kaynaklanır. Kedinizin kansızlıktan muzdarip olabileceğine dair işaretler görürseniz, doğru teşhis ve tedavi süreci için veterinerinize danışmalısınız . İşte kedilerde demir eksikliği anemisinin belirtileri, nedenleri ve tedavileri hakkında bilmeniz gerekenler.

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisinin Belirtileri

Kedilerde demir eksikliği anemisi çok çeşitli semptomlara neden olabilir. En yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

  • İştah kaybetmek ve anoreksi geliştirmek
  • Uyuşuk davranmak ve zayıf görünmek
  • Çok siyah ve katranlı dışkı
  • Depresyonda gibi görünmek
  • Normalden daha hızlı nefes alma

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisinin Nedenleri

Kedilerde demir eksikliği anemisinin ana nedeni bir tür kan kaybıdır. Gastrointestinal sistem, bu duruma neden olan yaygın bir kan kaybı kaynağıdır.

Diğer yaygın nedenler şunlardır:

  • Keneler, kancalı kurtlar pireler ve parazitler
  • İdrar yolundaki enfeksiyonları
  • Lenfoma

Ek olarak, beş ila on haftalık tüm yavru kedilerin yarısında bir tür demir eksikliği anemisi geliştireceği tahmin edilmektedir. Yavru kedi katı yiyecekler yemeye başladığında durum genellikle kendini tersine çevirir.

Kedilerde Demir Eksikliği Anemisi Tedavileri

Kedinizin demir eksikliği anemisinden muzdarip olduğundan şüpheleniyorsanız, veterineriniz tam bir fizik muayene yapmak isteyecektir. Kemik iliği muayenesi ile birlikte kan ve idrar testleri isteyeceklerdir. Ayrıca vücuttaki demir miktarını da test edecekler.

Bazı durumlarda, veterinerler kancalı kurtlar gibi parazitlerin açıklayıcı belirtilerini aramak için dışkı örnekleri alabilir.

Veterineriniz teşhisini doğrularsa, tedavi süreci, soruna neden olan altta yatan durumla ilgili olacaktır. Bir veterinerin intravenöz yöntemlerle uygulayabileceği, kedinin vücudundaki demir seviyelerini artırmak için önlemlerle birlikte kan nakli önerebilirler .

Kediniz evde iyileşirken, kedinizin demir seviyelerini doğru bir şekilde izleyebilmeleri için veterinerlerini düzenli olarak ziyaret etmeniz çok önemlidir. Veteriner ayrıca, durumun tekrarlamasının üstesinden gelmek için düzenli kan testleri önerecektir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?