İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? 2020 – 2021

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? 2020 – 2021

kira-yardimi-basvurusu

Kira Yardımı Başvurusu; Pandemi sebeb ile vatandaşların maddi ihtiyaçları da arttı. Devletin sunduğu destekleri araştıran dar gelirli vatandaşlar kira yardımı nasıl alınır, kira yardımı başvuru nasıl yapılır? şartlarını öğrenmek için araştırmalar yapıyor.

Fakat kira yardımı parası sigortalı olan, emekli, dul, yetim ve ölüm aylığı alanlara ve hane geliri belirli bir miktarın üstünde olanlara maalesef alamıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devlet tarafından ödenen kira yardım ödemelerini alıyor ve vatandaşlara ulaştırmak için Kaymakamlık vasıtası ile işlem sağlıyor.

ilgili kaymakamlıklar ise bu işlem takibi için bünyelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ile birlikte hareket ederek işlem yapıyor. Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır araştırması yapan vatandaşlar, kira yardımı alabilmek için nereye nasıl başvurulacağını bilemiyor. Bu yazımızda kira yardımı ne kadar, kira yardımı başvuru formu nasıl doldurulur gibi detayları açıkladık.

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Devlet tarafından ödenen kira yardımı bedelleri, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı‘na aktarılan ve dar gelirli vatandaşlara ulaştırılması istenen barınma, yakacak, eğitim ve kira gibi yardımlardır. Maddi durumu iyi olmayan ve kira ödemesinde güçlük çeken vatandaşlara verilen kira yardımının asıl hedefi evsiz olan vatandaşların barınma yardımını karşılamasına destek olmak.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU’NU KİMLER YAPABİLİR?

Kira yardımı desteğini alabilmek için ilk şart, kira yardımı başvurusu yapacak kişi veya kişilerin ikamet ettiği hane gelirinin belirlenmiş olan rakamın altında olması ve kira yardım parasına ihtiyacı olması gerekiyor. Kira yardımı alabilmek için bu şartların dışında başvuru yapacak kişinin emekli, dul, yetim, ya da ölüm aylığı almaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışan ve maaş alan kişiye de kira yardımı verilmemektedir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU SORGULAMA

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

En çok merak edilen konulardan olan ve araştırılmaya devam edilen konulardan birisi de kira yardımı başvurusunun nereye nasıl yapılacağı konusudur. Hükümetin yaptığı yardımların çoğunluğunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işlemi yapabilmek için ise ilgili kaymakamlıklardan destek almaktadır. Kaymakamlıklar ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile birlikte çalışarak, kira yardımlarının verileceği kişiye tespit ediyor ve kira yardımı almasını sağlıyor.

KİRA YARDIM PARASI NE KADAR?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar öncelikle yapması gereken iş bulunduğu ilçenin kaymakamlığının bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunması gerekiyor. Kira yardımı ne kadar ödeniyor merak eden vatandaşlara bu durumun illere göre farklılık gösterdiğini belirtmekte fayda var. Bazı büyük şehirlerde kira yardım parası ücreti  960 TL’ye kadar çıkabiliyor.

E-DEVLET ÜZERİNDEN KİRA YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kira yardımı başvuru formuna ulaşmak ve başvurularının alınmasını isteyen vatandaşlar başvurularını e-Devlet resmi internet sitesi vasıtası ile de yapabilirer. E -Devlet şifreniz yoksa eğer , En yakın PTT‘lere başvurarak şifre alınıp tekrardan giriş yapabilirler. İşte adım adım kira yardımı başvuru formu nasıl doldurulur.

T.C. kimlik numarasi ve şifrenizle giriş yapınız,

Arama kısmından “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümüne gidiniz,

“Uygulamaya Git” butonuna tıklayın

“Giriş yapmak istediğiniz uygulamaya bazı kişisel bilgilerinize erişim izni istemektedir
Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bilgileri işleme devam etmeyiniz.” uyarısını görerek, bilgilerinizi kontrol edin.

İşlemi onaylayarak başvurunuzu gerçekleştirin.

KİRA YARDIMI BAŞVURU FORMU

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?