İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gündem
 3. Narın Sağlığımıza İnanılmaz Faydaları

Narın Sağlığımıza İnanılmaz Faydaları

Narın Sağlığımıza İnanılmaz Faydaları

Narın, sağlığa faydalarından dolayı yıllardır kullanılmaktadır. Modern bilim, narın kalbinizi korumaya yardımcı olduğunu ve hatta kanseri önleyebileceğini kanıtladı.

Nar, kalın kabuklu, kırmızı sulu tatlı, ekşi bir meyvedir. Kabuğu yenilebilir olmasa da, salata, yulaf ezmesi, humus ve diğer yemeklerin üzerine sade veya serpebileceğiniz yüzlerce sulu tohum içerir. Şişelenmiş nar suyu da bu lezzetli meyvenin bazı sağlık yararlarından yararlanmanın kolay bir yoludur.

Narlar ağaçta yetiştirilir. Bu ağaçların bu sert, lezzetli meyveleri büyütmek ve olgunlaştırmak için bol ısıya ihtiyacı vardır. Nar, Orta Doğu ve bazı Asya ülkelerine özgüdür, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde de üretilebilir. Narların çoğu Kaliforniya’da yetiştirilmektedir. Eylül’den Kasım’a kadar manavlarda, pazarlarda bulunur ancak uzun raf ömürleri, onları genellikle Ocak ayına kadar marketlerde bulabileceğiniz anlamına gelir.

narin-faydalari


Narın Sağlığımıza Faydaları

Nar, yeşil çay veya kırmızı şaraptan üç kat daha fazla antioksidan içerebilir . Antioksidanlar hücreleri hasardan korur, kanser gibi hastalıkları önler ve iltihaplanmayı ve yaşlanmanın etkilerini azaltır .

Ek olarak, narın diğer sağlık yararları şunları içerir:

Kalp Ve Damara Faydaları

Araştırmalara göre, narın, kan basıncını düşürmek ve kan şekeri de dahil olmak üzere, kalbi birçok yönden koruyabildiğini ispatlanmıştır.

Ateroskleroz – arterlerde kolesterol ve yağ birikmesi – kalp hastalığının yaygın bir nedenidir. Nar suyu, arterleri tıkayan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü – “kötü” kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolü – “iyi” kolesterolü – yükseltebilir ve bu da felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Diyabete Faydaları

İlk başlarda, nar suyu içmeye başlayan tip 2 diyabetli kişilerin insülin direncinde iyileşme gösterdiğini ortaya çıktı. Nar ayrıca diyabeti olmayan kişilerin sağlıklı bir kiloda kalmasına yardımcı olur.


Kansere Faydaları

Nar, her ikisinin de serbest hücrelerinize zarar vermesini önlediği bilinen antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Bazı araştırmalarda nar prostat meme akciğer ve kolon kanserlerini önlemede etkili olma potansiyeli yüksek. Ek olarak, hayvanlar üzerinde yapılan klinik öncesi çalışmalar, nar yemenin akciğer, deri, kolon ve prostat tümörlerinin büyümesini engelleyebileceğini göstermiştir. İnsanlar üzerindeki etkilerini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Narın Besin Değerleri

Taze nar aynı zamanda kilo vermeye teşvik eden, kolesterolü düşüren ve kabızlığı kolaylaştıran bir lif kaynağıdır .

Ek olarak, nar şunları sağlar:

 •  folat
 •  K vitamini
 •  E vitamini
 •  B6 vitamini
 •  Potasyum

Porsiyon Başına Besinler Değerleri

Narın yarısı bir porsiyondur ve şunları içerir:

 • Kalori: 64
 • Protein : 1 gram
 • Yağ : >1 gram
 • Karbonhidratlar : 14 gram
 • Lif : 3 gram
 • Şeker: 11 gram

Nar Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Narları yemek genellikle güvenli olsa da, bazı insanlar istenmeyen yan etkiler yaşayabilir. Nara alerjik reaksiyon oluşumu nadirdir ancak, Bitkilere karşı önceden var olan bir alerjiniz varsa, nar tüketirken alerjik reaksiyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Ek olarak, nar bazı ilaçlar ve ilaçlarla etkileşime girebilir . Yüksek tansiyon için ilaç (ACE inhibitörleri veya Antihipertansif ilaçlar) veya karaciğeriniz tarafından değiştirilen (Sitokrom P450 2D6) veya parçalanan (Crestor) ilaçlar alıyorsanız, nar tüketiminize dikkat etmek veya az tüketebilirsiniz.

Bazı nar aromalı içecekler, nar suyundan daha fazla şeker içerdikleri için çok kalorili ve az besleyicidir. Narın sağlığa faydalarını boş kaloriler olmadan elde etmek için “%100 meyve suyu” yazan şişeleri arayın.

Narı Diyetinize nasıl Dahil Edersiniz?

 • Narı diğer taze meyve ve sebzelerle kinoa salatasına ekleyebilirsiniz
 • Parfe yapmak için granolalı yoğurdun üzerine nar taneleri serpin
 • Nar taneleri ekleyerek salatanıza farklı bir tat verin
 • En sevdiğiniz kokteyle eklemek için nar taneleri veya meyve suyu kullanın
 • Salata sosu yapmak için nar suyu, pirinç sirkesi, yağ, sarımsak ve beyaz şekeri karıştırın.

Facebook’ta Bizi Takip Etmek için Tıklayın

Soru & Görüşleriniz için Tıklayın

Yorum Yap

Yorum Yazmak İster Misin ?