İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Oyun konsolları tarihi ve Günümüzde Oyun Konsolları

Oyun konsolları tarihi ve Günümüzde Oyun Konsolları

Oyun konsolları tarihi

Oyun konsolları tarihi kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuda bilinmesi gereken pek çok şey mevcut.

Gün geçtikçe daha kaliteli hale gelen oyunların dijital ortamda ortaya çıkışı 1948 yılına kadar dayanıyor.  Bu dönem, oyunlar için erken dönem olarak kabul ediliyor çünkü henüz oyun konsollarının temeli yeni yeni atılmıştı. Gelin hep beraber oyun konsollarının gelişimini inceleyelim.

Oyun konsolları tarihi ve gelişimi

Oyun konsollarının gelişimi 1950’li yıllara kadar dayanıyor. 1948 yılında bu konuda ilk adımlar atılmaya başlandı ve dijital ortamda oyun fikri geliştirildi. 1950 yılında dünyanın ilk video oyunu ortaya çıktı. Oyun yalnızca ışıktan oluşuyordu, yani ışıkların hareketi ile oynanıyordu. 70’li yıllara kadar oyunlar konusunda çok büyük adım atılmadı, genel olarak bazı küçük oyunlar geliştirildi fakat ticari amaçlı bir oyun ortaya çıkmadı.

70’li yılların gelmesiyle birlikte oyun konsolları da bu dönemde yaygınlaşmaya başladı. O zamanın insanları televizyonun önünde oyun oynamayı garipsiyordu fakat yeni nesil buna hemen alışmıştı. 70’li yıllarda çıkan oyun konsolları genellikle siyah ve beyaz renkten oluşuyordu. O zamanın en popüler oyunlarından birisi Pong oyunu idi. O zamanlar oyunu renklendirmek için televizyona yapıştırılan bir filtre de yer alıyordu.

Oyun konsolları tarihi
Önerilen Yazı
En İyi FPS Oyunları 2021
Oyun konsolları tarihi

Oyun konsolları tarihi 80’li yıllara gelindiğinde artık renkli bir hal almıştı. Bir taraftan oyunlar renkli olurken diğer taraftan daha kaliteli ve daha farklı oyunlar çıkmaya başlamıştı. Atari ve Nintendo Entertainment System oyun konsolu zamanın popüler konsolları arasında yer alıyordu. 90’lı yıllara doğru gelişmeye devam eden konsollar artık 16 bit desteğine de kavuşmuştu. Bu da oyunların grafik kalitesini ve özelliklerini geliştirdi. Bu dönemde taşınabilir oyun konsolları da ün kazanmaya başladı.

90’lı yıllara gelindiğinde artık 3 boyutlu oyunlar öne çıkıyordu. PlayStation oyun konsolunun bu dönemde çıkması devrim niteliğinde bir gelişme olmuştu. 2000’li yıllarda PlayStation, Xbox ve Nintendo oyun konsolları en çok ön planda yer alan konsollar oldu. Günümüzde oyun grafikleri daha gerçekçi hale büründü, özellikler daha iyi hale geldi ve oyun konsolu firmaları eskisi gibi çeşitli değil.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?