1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin Zararları Nelerdir?

Şekerin Zararları Nelerdir

Şekerin zararları nelerdir? ; Türk mutfağında pek çok sayıda tatlıların ya da farklı türden şekerli yiyeceklerin bulunması dışında, kolay bir şekilde ulaşılabilen ambalajlı ürünler de çok miktarda şeker bulundurabilmektedir. Bundan dolayı şekerin zararları, tüketilmesi alışkanlık haline gelmiş olan çok çeşitli yiyecekler aracılığıyla vücutta ortaya çıkabilir.

Şekerler genel olarak mono – sakkarit, di – sakkarit ve poli – sakkarit olarak üçe ayrılırlar. Vücuda alınan şekerlerin neredeyse tamamı, en basit şeker formu olan, mono – sakkaritlerden glukoza dönüştürülür. Glukoz, kana kolay ve çabuk karışması haricinde maddi açıdan da az maliyetli bir maddedir.

Bundan dolayı ambalajlı gıda endüstrisinde en çok kullanılan şeker türleri glukoz kökenlidir.
Sağlıklı beslenmeye dikkat eden, kilo vermek isteyen ya da çeşitli sağlık sorunlarına karşı tedbirli olan insanların uzak durmaya çalıştığı şeker, gerçekten de belli bir oranda uzak durulması çok önemli bir besin maddesidir.

Pasta, kek, çikolata, şekerleme ya da dahabaşka gıdalar yolu ile vücuda alınan şekerin sebep olabileceği sağlık sorunları ise genel olarak şunlardır:
⦁ Cilt sağlığını olumsuz etkiler.
⦁ Özellikle dişlerde olmak üzere, ağız içinde mikrop üremesine sebep olur.
⦁ Hücresel seviyedeki yaşlandırma etkisi genel olarak erken yaşlanmaya sebep olabilir.
⦁ Fazlası karaciğerde depolanacağı için, başta karaciğer yağlanması olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olur.
⦁ Çeşitli kanser hücrelerinin beslenmesini ve dolayısıyla üreyip gelişmesini sağlayabilir.
Diyabet hastalığına sebep olur.
Obezite hastalığının meydana gelmesinde en önemli etkenlerden bir tanesidir.
⦁ Kalp ve damar hastalıklarına sebep olabilir ya da bu hastalıkların daha da ilerlemesinde rol oynar.
⦁ Beyin hücrelerine ciddi zararlar verebilir.
⦁ Bağımlı olunmasına sebep olabilir. Bundan dolayı sürekli artan şeker tüketimi, tüm bu zararların da sürekli hale gelmesine sebep olur.

şekerin zararları nelerdir
RESİM KAYNAĞI : https://www.gidabilgi.com/

Günlük Şeker Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Görüldüğü gibi şekerin zararları, sağlık üzerinde çok önemli etkilere sahiptir. Bundan dolayı günlük şeker tüketimi konusunda çok dikkatli olunması tavsiye edilir. Erkek ve kadın bireyler için farklılık gösterebilen bu miktar genel olarak şu şekildedir:
⦁ Erkekler için günde 30 – 35 gram
⦁ Kadınlar için günde 20 – 25 gram

Bireylerin gün içindeki aktifliklerine ve çeşitli genetik özelliklerine bağlı olarak da değişebilecek olan günlük şeker tüketimi miktarları, şekerin zararlarından daha az etkilenmek için mutlaka uyulması gereken miktarlardır.

Eğer bu ortalama miktarlardan daha fazla şeker tüketimi yapılıyorsa, ciddi hastalık belirtileri ortaya çıkmadan şeker bağımlılığından kurtulmak için çaba gösterilmesi kesinlikle tavsiye edilir. Hatta bu konuda bir diyetisyenden de yardım alınabilir. Bu konuda özellikle uzak durulması gereken yiyecek ve içeceklerin başında çikolata, kola ve diğer gazlı içecekler gelmektedir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?