İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Galeri
  3. Sıradışı Psikolojik Rahatsızlıklar

Sıradışı Psikolojik Rahatsızlıklar

siradisi-psikolojik-rahatsizliklar

Çevremizde bulunan çoğu insanın farkında ya da farkında olmadan pek çok Sıradışı Psikolojik Rahatsızlıklar olabileceği söz konusudur. Yapılan bazı çalışmalar sonucunda istatistiklere göre dünya üzerinde bulunan her dört insandan birinde davranış’sal ya da zihinsel rahatsızlıkların meydana gelebileceği belirlenmiştir. İnsan beyninin gizemli yanlarını ortaya koyan, en ilginç psikolojik rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:

Quasimodo Sendromu

Bireyin vücut görüntüsünde hayali bir kusuru ortaya çıkarması ve bu kusur ile haddinden fazla uğraşması sonucunda meydana gelen rahatsızlığa Quasimodo Sendromu ismi verilmektedir. Bireyde herhangi minik bir kusur mevcut ise bile, ortaya çıkan problem var olan kusura oranla çok daha fazla şiddetli olur.

Saç, yüz, göz ve cilt en sık kusur bulunan bölgeler olarak karşımıza çıkar ve bu hastalığı yaşayan bireyler en çok bu bölgelerde takılır kalır. Bu psikolojik rahatsızlığı yaşayan birey saatlerce ayna karşısında, problemli gördüğü yeri inceler durur ve sürekli ora ile uğraşır.

Erotomani

Erotomani çevresindeki kimselerin kendilerine aşık olduğuna son derece emin olan bu psikolojik rahatsızlar, hayali hayranları ile yaşar dururlar. Gizli sinyal ve çeşitli pek çok yol ile kendilerine mesajların gönderildiğine inanan bu tip psikolojik rahatsızlar, oldukça zor bir hastalık ile mücadele etmektedirler.

Capgras Sendromu

Capgras Sendromu oldukça nadir bir biçimde görülen bu sendrom, birey üzerinde son derece kötü etkiler bırakır. Bu rahatsızlığa yakalanan kimse tanıdık kişiler yerine, bu kişilere çok benzeyen sahtekârların geçmiş olduğu inancına varırlar ve bu durumla boğuşup dururlar. Şizofreni kavramı ile de açıklanan bu psikolojik rahatsızlık, pek çok dizi ve filme de konu olmuştur.

Fregoli Sendromu

Fregoli Sendromu yine dünya üzerinde oldukça nadir görülen rahatsızlıklardan birisi olarak karşımıza çıkan Fregoli Sendromu da oldukça zor bir psikolojik rahatsızlıktır. Belirli bir kişinin yüzünü, dışarıda gördüğü herkesin yüzünde görme rahatsızlığı olarak bilinen bu hastalık, çevredeki her bireyin kopya olduğunu düşündürür. Hasta kendisi hariç tüm bireyleri aynı kişi olarak görür ve herkesin kötü kişiler tarafından ele geçirildiği inancı ile de kendisini yer bitirir.

Bu rahatsızlığı yaşayan bireyler çevresinde var olan kişilerin kılık değiştirerek kendisine tacizde bulunduğunu da düşünür.

Adele Sendromu

Adele Sendromu son derece ciddi tehlikeler doğuran bu rahatsızlık, çeşitli pek çok zihinsel bozukluklar sonucunda ortaya çıkar. Derin depresyon ile beraber de meydana çıkan bu psikolojik rahatsızlık, sürekli bir paranoya halinde olması ile hastaya çeşitli zararlar verir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?