Türk Edebiyat Tarihine Damga Vuran Romanlar

Romanlar hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bazen kalabalık şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, bazense kendi dünyamızdan sıyrılıp yazarın yarattığı dünyaya dalmak için romanlar mükemmel bir çıkış yoludur. Edebiyatımızın önde gelen isimlerinin kaleme aldığı bazı romanlar ise yayın tarihinin üzerinden uzun seneler geçmiş olsa da, ilk gün ki gibi büyük rağbet görmektedir ve seneler geçse de unutulmadan ismini korumaya devam etmektedir. Dilerseniz Türk Edebiyat Tarihine Damga Vuran Romanları daha yakından tanıyalım.

Yaşar Kemal – İNCE MEMED

roman

1955 senesinde ilk serisi yazılan bu yapıtın dört ayrı kitabı bulunmaktadır. Türk toplumunun özünü detaylı bir biçimde okura aktaran bu roman, mutlaka okunması gerekenler arasında yerini almıştır. Hikâye Toroslar’da geçmektedir ve tam olarak cahilliğin, köy hayatının ve meydana çıkan isyanların konu edinmesi ile oluşmaktadır.

Oğuz Atay – TUTUNAMAYANLAR

roman

Edebiyatımızda oldukça önemli bir yere sahip olan Tutunamayanlar isimli roman, ilk postmodern eser olma özelliği de taşır. Yayınlandığı ilk vakitler beklenen ilgiyi göremeyen bu değerli eser, seneler içersinde hak ettiği değere kavuşmuş ve günümüzde büyük bir rağbet görmektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar – SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ

roman

1961 senesinde kaleme alınan bu yapıt, pek çok bakımdan oldukça değerlidir. Doğu – Batı meselesini detaylı bir biçimde ele alan bu eser okuyucu üzerinde büyük etkiler bırakmaktadır. Tanpınar’ın en önemli eseri olarak karşımıza çıkan bu önemli eseri okumadıysanız eğer, daha fazla geç kalmayın deriz.

Nazım Hikmet Ran – MEMLEKETİMDEN İNSAN MANZARALARI

roman

Nazım Hikmet Ran’ın siyasal kimliği dışındaki yanlarını konu edinen bu roman, edebiyatımızda son derece önemli bir yere sahiptir. Destansı-epik bir anlatıma sahip olan Memleketimden İnsan Manzaraları yapıtında varoluş, sevgi, acı gibi konular işlenmiştir.

Yusuf Atılgan – ANAYURT OTELİ

roman

Bireyin iç dünyasını ve psikolojisini detaylı bir biçimde işleyen Anayurt Oteli isimli yapıtta yine edebiyatımızın önde gelen romanlarındandır. Zebercet isimli problemli kişiyi anlatan bu eser, okuyucuyu oldukça derinden etkilemektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar – HUZUR

roman

Bireyi toplum üzerinden ele alan yazar, romanda bu durumu son derece kusursuz işlemiştir. Mutlaka okunması gereken eserler arasında yerini alan Huzur isimli eser, edebiyatımız için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Halit Ziya Uşaklıgil – AŞK-I MEMNU

roman

Yasak bir aşkı konu edinen bu roman, döneminde olduğu gibi günümüzde de hala büyük bir ses getirmektedir. Türk Edebiyatında önemli bir yere sahip olan bu değerli eser, diziye de çevrilmiştir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap