İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. TensorFlow Nedir?

TensorFlow Nedir?

TensorFlow-Nedir

TensorFlow; Günden güne büyüyen teknoloji dünyasında, en çok ilgi gören ve daha da geliştirilmesi planlanan konulardan bir tanesi yapay zekadır. Hiç kimsenin yapılabileceğine inanmadığı bir zamanda ortaya atılan yapay zeka teknoloji, pek çok internet elementi tarafından desteklenmektedir. Yapay zeka teknolojisinde anlaşılamayan pek çok şey bulunmaktadır. Yapay zeka alt yapısı kullanılan elementleri daha iyi öğrenmek ve anlamak için geliştirilmiş yazılım kütüphaneleri bulunur. TensorFlow bu kütüphanelerden bir tanesidir. Google tarafından geliştirilmiş olan bu teknoloji sayesinde, yapay zeka uygulamaları derin öğrenme kavramı ile öğrenilebilir ve daha da geliştirilebilmektedir.

TensorFlow daha açık anlatmak gerekirse, bir çeşit yazılım ve derin öğrenme kütüphanesidir. Yapısının son derece esnetilebilir oluşu, yalnızca bir tane API kullanılarak ya da herhangi bir platform fark etmeksizin, hesaplamaların kolayca yapılabilmesini sağlamaktadır. Aynı anda bir veya birden fazla GPU ya da CPU deploy edilebilir. İlk başta temelinde yalnızca Python bulunan kütüphane, günümüzde Java, C++, Javascript, R ve C# gibi pek çok dili destekleyen bir framework olarak geliştirilmiştir.

Tensorflow sayesinde, tarayıcı üzerinden yapay zeka ile ilgili pek çok işlemi yapabilir, makineleri tarayıcınız üzerinden daha geniş öğrenme fırsatı bulabilir ve genişletebilirsiniz.

TensorFlow Nasıl Kullanılır?

TensorFlow’un en büyük avantajı, çok amaçlı bir kütüphane oluşudur. Farklı platformlara göre hazırlanmış kütüphanelerinin oluşu, geliştirilen teknolojinin çok fazla kullanım alanı bulmasına yardımcı olmuştur. TensorFlow mobil, tarayıcı, Lot ve web destekli bir kütüphanedir. Uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz yazılım, web ve mobil uygulamalara özel geliştirilmiş paketleri ile farklı bir deneyim sunmaktadır. Mobil ve loT uygulamalarında kullanılan framework adı, TensorFlow Lite’dir. Java ve tarayıcı destekli olan uygulamanın adı TensorFlow.js olarak belirlenmiştir. ios destekli olan TensorFlow uygulamalarına ait kodlar bulunmaktadır. Aynı zamanda android destekli kodlar da bulunmaktadır. Bu kodlarla kurulan yazılımları, kullanması daha kolay olan kütüphanelerdir. Daha hızlı ve kolay bir kurulumun ardından, geliştirilmesi ve öğrenilmesi de daha kolay olacaktır.

Kullanımı genel anlamda kolay olmayan bu yazılımı rahat kullanabilmek için, konuyla alakalı çok fazla okuma yapmak ve mümkünse internet üzerinden kullanım ile alakalı oluşturulmuş videoları izlemek gerekmektedir. Farklı internet sitelerinde, farklı platformlarda farklı anlatımlar bulunmaktadır. Bununla ilgili yazılmış kitaplar da vardır. Fakat bilen bir kişi yardımıyla bir şeyleri öğrenmek daha kolay olabilir. Bu konuyla alakalı özel ders alan kullanıcılar bulunmaktadır. Çünkü uygulama her geçen gün gelişme göstermekte ve kendine farklılıklar katarak ilerlemektedir. Hiçbir bilgisi olmayan bir kişinin, sıfırdan bazı şeyleri öğrenmesi zaman alabilir. Fakat bir şeyler bilerek hareket eden bir kişi, edinilen yenilikleri öğrenmekte zorlanmayacaktır. Dolayısıyla bilen bir kişinin kurulum ve kullanım hakkında detaylı bilgi almak, kişinin zorlanmadan öğrenmesini kolaylaştıracak olan bir adım olacaktır.


Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın


Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?