Türk Dizi Tarihine Damga Vuran Yapımlar

Türk toplumu olarak dizi izlemeye, bu diziler ile ilgili yorumlar yapmaya ve hatta izlerken kendimizi diziye kaptırıp karakterler ile konuşmaya/tartışmaya bayılırız. Gel gelelim Türk Dizi Tarihine damga vuran yapımlara, Pek çok dizi televizyon ekranlarında biz değerli izleyiciler ile buluştu, kiminin ömrü kelebek misali kısacık oldu, kiminin ise uzun soluklu ve büyük ses getiren cinsten. Dilerseniz Türk dizi tarihine damga vuran yapımları daha yakından inceleyelim.

Yaprak Dökümü (2006)

Yaprak Dökümü

Türk dizi tarihinin en fazla izlenen yapımlarından birisi olarak karşımıza çıkan Yaprak Dökümü, özellikle hanımların tek solukta izlediği bir dizi olarak hafızalarda kalmıştır. Reşat Nuri Güntekin’in kaleme almış olduğu eserin, televizyon ekranlarına yansıtılması ve bir ailenin başından geçen olayları konu edinen bu dizi, yayın tarihinin üzerinden uzun seneler geçmiş olsa da hala büyük bir sevgi ve ilgi ile anılmaktadır.

Lise Defteri (2003)

Lise Defteri

Lise çağında olan öğrencilerin başından geçen olayları eğlenceli bir biçimde ekrana yansıtan bu dizi de yine unutulmazlar arasında yer almaktadır. Başrollerini Emre Altuğ, Arda Kural ve Sinem Kobal gibi değerli oyuncuların paylaştığı bu dizi günümüzde hala belli kitleler tarafından izlenmektedir.

Asmalı Konak (2002)

Asmalı Konak

Bahar ile Seymen arasında geçen tutkulu aşkı konu edinen bu değerli dizi de izleyiciyi tek solukta ekrana bağlamaktaydı. Meral Okay’ın yönetmenliğini üstlendiği Asmalı Konak isimli dizi de yine ülkemiz dizi tarihine damga vurmuş yapımlar arasında karımıza çıkmaktadır.

Muhteşem Yüzyıl (2011)

Muhteşem Yüzyıl

En iyi Türk dizilerinden birisi olarak karşımıza çıkan Muhteşem Yüzyıl, Sultan Süleyman’ın hayatını konu edinmesi ile de tüm tarih severlerin dikkatini üzerine toplamıştır. Osmanlının en güçlü dönemini ekrana yansıtan bu dizi, Meral Okay’ın yönetmenliğinde izleyicisi ile buluşmaktaydı.

Kurtlar Vadisi (2003)

Kurtlar Vadisi

Muhteşem bir senaryoya sahip olan Kurtlar Vadisi isimli dizi, dönemine büyük bir ses getirmeyi başarmıştır. Oldukça kaliteli bir oyuncu kadrosuna sahip olması ile de dikkatleri üzerine toplayan Kurtlar Vadisi isimli dizi, ilk yayın tarihinin üzerinden uzun seneler geçse de bugün hala büyük bir ilgi görmektedir.

Kuzey Güney (2011)

Kuzey Güney

Başrollerini Buğra Gürsoy ve Kıvanç Tatlıtuğ’un paylaştığı Kuzey Güney isimli dizi, dönemine büyük bir ses getirmeyi başarmıştır. Replikleri ile büyük bir ses getiren bu dizi, günümüzde hala pek çok izleyici tarafından izlenmektedir. İki kardeş arasında meydana çıkan anlaşmazlıkları konu edinen Kuzey Güney isimli dizi mutlaka izlenmesi gereken Türk dizileri arasında yerini almıştır.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap