İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Uykusuzluğun İlacı Papatya Çayı Ve Faydaları 2021

Uykusuzluğun İlacı Papatya Çayı Ve Faydaları 2021

İnsanlık tarihi boyunca gerek Lokman Hekimin gerekse de tüm otacıların kullana geldikleri bir şifa deposudur. Uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya bitkisidir. Yapılan tüm tetkikler akla uykusuzluğun ilacı olduğunu göstermektedir. Kış hastalıklarının en belirgin sebebi, üşütmeden mütevellit rahatsızlıkların da ilacıdır. İnsanoğlu yıllar yılı hep kullanmış ve kullanmaktadır.

papatya-cayi

İnsanlık tarihi boyunca gerek Lokman Hekimin gerekse de tüm otacıların kullana geldikleri bir şifa deposudur. Uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya bitkisidir. Yapılan tüm tetkikler akla uykusuzluğun ilacı olduğunu göstermektedir. Kış hastalıklarının en belirgin sebebi, üşütmeden mütevellit rahatsızlıkların da ilacıdır. İnsanoğlu yıllar yılı hep kullanmış ve kullanmaktadır.

Papatya Çayının Faydaları

Midesine dost arayan bitkilerden papatyayı seçse doğru bir seçim yapmış olur. Papatyanın içeriğindeki etkin maddeler sayesinde mide şikâyetleri azalır. Yemeklerin akabindeki sindirim olayına katkısı ziyadesi ile fazladır. Midenin bu konuda yardımcıdır. Bir nevi mide rahatsızlıkların başlangıcı demek olan gastrit üstünde oldukça etkilidir. Uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya bu rahatsızlığı hızla tedavi ettiği görülür. İleri safha mide rahatsızlığı olan ülseratif kolit üstündeki etkili tedavisi ile tercih edilir. Mide bulantılarını yok eder. Eskin edici bir özellik arz eder. Hassaten sabahları oluşan bulantıları hafiflettiği bilinen bir hakikattir. Midede oluşacak kasılmaları gideren yapısı ile bedenin rahatlamasını sağlar.

Bedenin dingin hale gelmesi ve sakinleştirici etkisi ile insanı rahatlatır. Dolayısı ile kaygılardan uzak ve stressiz bir yaşam kazandırır. Bedenin genel itibari ile rahatlatır. Dingin hale getirir. Uyku sorununu da çözer. Uyuyamayan bireylerin kullanması gereken bir bitkidir. Uykusuz gecelerin ilacı papatya olarak gösterilir.

Kas gevşetici yapısı vardır. İçinde bulunan etkin maddelerin sayesinde vücudun gerilmesini engeller. Gerilmeden ötürü kaslarda oluşması muhtemel krampların ve kasılmaların oluşmasını engeller. Sırtlarda oluşan ağrılar üstünde hafifletici bir rol oynar. Belin ağrısını da hafiflettiği bir gerçektir. Ağrıları hafifletmesi sebebi ile kullanılan bir bitkidir. Ayrıca bayanların aybaşı dönemlerindeki kasılma durumlarını da hafifletmesi ile bilinir. Romatizmalı rahatsızlıkların giderilmesinde de yardımcı unsurdur. Gerek romatizmalı ağrıları gidermede gerekse de romatizma tedavisinde yardımcı olur. Papatya bitkisi, aynı zamanda beden direncini güçlendirici bir yapısı ile de kullanılır.

Kış aylarında oluşan hastalıkların ilacıdır. Bağışıklık sistemine katkı sağlayan yapısı ile de beden direncini arttırır. Üşütmeden mütevellit hastalıklara da mani olur. Aynı anda tedavi de eder. Boğazda oluşan ağrıları hafifletir. Ağrı giderici özelliği ile boğaz ağrımalarında kullanılır. İltihapların tedavi edilmesinde kullanılır. Özellikle ağızda oluşan iltihapları tedavi eder. Yapılacak gargara ile oluşan apselere iyi gelir. Ağızdaki bakteriyel oluşumları kırar. Diş etlerindeki rahatsızları giderir. Dişlerin etlerinde oluşan hastalıkları da önler.

Karaciğerin dostudur. Hareket katar ve karaciğerin çalışmasını sağlar. Karaciğer üstünde tesirlidir. Bağırsaklar üstünde de tam bir sorun gidericidir. Bağırsakların hareketlenmesini sağlar. Çalışma ritimlerini artırır. Bağırsaklar üstünde oluşan iltihaplanmaları gidererek, iyileşmesine katkı verir.

İnsanların vücut yapılarına göre reaksiyon veren alerji rahatsızlığına da tesirlidir. Alerjilerin emarelerini azaltan bir yapısı vardır. Papatya bitkisi, alerjik oluşumları giderir. Derilerin üstünde oluşan döküntülerin tedavisine yardımcı olur. Cilt rahatsızlıklarına çaredir. Bu rahatsızlıkların emarelerini azaltıcı bir duruş sergiler.

Papatya Çayının Sağlığa İnanılmaz Faydaları

Papatya, tarih boyunca inşaların faydalandığı bitkilerden biridir. Uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya, hem çay olarak içimi ile hem de yağından istifade ile sıhhat bulunan bir bitkidir. Birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynadığından ötürü, papatya çayı her daim kullanıla gelmiştir.

papatya-cayi

İçeriğinde bulunana etkin maddelerinin başında fosfor gelmektedir. Fazla miktardaki fosforum öncelikle vücut kemiklerinin güçlenmesine katkısı ile kullanıldığı bilinen bir hakikat olarak karşımızda duruyor. Kemik güçlendirici özelliği sayesinde papatya çayı şifa dağıtıyor. Fosfor aynı zamanda dinginleştirici ve teskin edici özelliği sayesinde de kaygıdan mütevellit ruhi sorunları da izole ediyor.

Papatya bitkisinin antioksidan içeren içeriğindeki maddeleri sayesinde asrın hastalığı olarak görülen kanserden, sinir sitemi üstünde bulunan ve insana rahatsızlık veren birçok rahatsızlık, hastalık ve müzmin şekilde nitelendirilen hastalıklarla mücadele eden yapısı vardır. Kullanılması gereken çok geniş bir yelpazeye sahip ve çok yönlü bir bitkidir.

Sakinleştiren bir yapısı da vardır. Aynı zamanda uykusuz geçen gecelerin yegâne ilacı da papatya çayıdır. İltihap önleyen yapısı ile faydası çoktur. Kasların kasılma rahatsızlığını giderir. Midede oluşturduğu sıhhat ortamı ile reflüden mütevellit mide yanmalarını giderir. Bayanların adet dönemleri ve regl rahatsızlığındaki kasılmalarda da çok fazla faydası bulunmaktadır. Midenin hem bulantısını giderir hem de ekşime sorununu yok eder. Ağrılardan özellikle başın ağrımasına iyi gelir.

Papatya Çayının Hazırlanışı

Her bitkide farklı olan etkin maddenin salınımı konusu özellikle dikkat edilmesi gerek bir konudur. Maddenin salınımında ne kadar ısı uygulanacağına dikkat etmek gerekir. Isının fazla olması da az olması da fayda getirmez.

Fayda getirecek bir uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya çayı için, takriben üç yemek kaşığı papatya yarım litrelik kaynayan bir su ilavesi ile beş dakika kadar beklenir. Demlenme denilen içeriğindeki etkin maddenin salınımı sağlanır. Yemek öğünlerinin aralarında içimi fayda getirir.

Papatya Suyunun Cilde Faydaları

Bir nevi çay da olan uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya, yaprakları ile birlikte kaynatılarak oluşturulan suyu, cilt bakımında kullanılır. Papatya bitkisinin içeriğinde yer alan etkin maddeler sayesinde cildin yapısı olduğundan daha yumuşak hale gelir. Hem sivilceler hem de akneler ciltte azalır. Papatya suyu ile cildinizi temizleye bilirsiniz.

Cildinizin yanı sıra saçlarınızın bakımında da bu suyu kullanmanız fayda kazandırır. Saçları doğal yolla parlatılmak için bu su kullanılmalıdır. Banyo akabinde ya da saç yıkamanızın sonunda saçınıza bu sudan dökmeniz ile canlılığını ve parlaklığını arttıra bilirsiniz. Kınayı bu su ile karışım yaparak saçınıza uyguladığınızda, saçın gölgelenmesini ve parlaklığını temin ede bilirsiniz. Koyu olan saçı açar.

Papatya Yağının Faydaları

Uykusuz gecelerin yegâne ilacı papatya, iltihap giderici özelliği ile bilinir. Yağının da en belirgin özelliği budur. Deri ve ciltlerdeki iltihaplanmalarda fayda sağlar. İltihap ile alakalı tedavilerde rahatlıkla kullanıla bilir. Mantar tedavisinden egzama tedavisine değin birçok cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Cilt rahatsızlıklarının kişide oluşturduğu emarelerin hafifletilmesinde katkı verir.

Papatya Bitkisini Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle alerjisi olanların bu bitkiyi kullanır iken çok dikkat etmesi ve hekim kontrolünde yapması gerekir alerji öğrenme adına test yaptırmak en doğru harekettir. Doktora sorulmadan ve danışılmadan papatya kullanılmaması gerekir. Gebelik ve emziklilik dönemlerinde en çok dikkat edilecek şeydir. Papatya dinginleştirir. Aynı zamanda uyku veren bir özelliği de vardır. Bundan ötürü dikkat gerektiren işler sırasında kesinlikle içilmemeli ve alınmamalıdır. Özellikle de araç kullanımı esnasında içilmemesi gerekir. Hormon dengesizliği bulunanlar için de hekime danışılarak tüketilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki kişi kendini en bilen ve doktorundan ziyadesi ile faydasını düşünmesi gerekendir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?