İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Virüslerin Ekonomiye Etkileri

Virüslerin Ekonomiye Etkileri

Viruslerin-Ekonomiye-Etkileri

Virüslerin Ekonomiye Etkileri, dünyaya hızlı bir şekilde yayılmasının ardından ekonomik olarak ülkeler zor duruma düşmüşlerdir. İç ve dış piyasadaki açıklar büyümüştür. Dünyanın birçok ülkesinde ağır can kayıplarına neden olmuştur.

Korona adıyla yani Covid-19 virüsü Çin ülkesinin Vuhan şehrinde ortaya çıkmıştır. Virüsün ortaya çıkmasındaki asil neden hâlâ bilinmemektedir ama bilim adamları araştırmalarına devam etmektedir virüslerin hepsi kendi çıktığı ülkeyi ekonomik olarak zor duruma sokmuştur.

Virüs çıktıktan sonra yayılımını engellemek amacıyla alınan tedbir ve kararlar ile üretim durdurulmuştur. Çünkü virüsün farklı insanlara yayılımını önlemek sosyal izolasyon kurallarıyla meydana gelmektedir sosyal mesafeyi de iş yerlerinde korumanın imkânsız oluşu işyerlerinde süresiz tatil yapılması veya üretimi azaltmayla mümkün olduğundan dolayı üretimler durdurulmuştur.

Bu önlemler virüsün yayılmasına engel olamamistir.ve yetersiz geldiğinden dolayı virüsü alan taşıyıcı insanlar sayesinde tüm dünyaya yayılmıştır üretimin olmaması ülkenin parasını değersizleşmiş ve dış piyasada paranın öneminin azalmasına sebep olmuştur.

Bu gibi nedenlerle virüs piyasayı durgunlaştırmıştır. Tüm dünyada şu anda yoğun bir ekonomik kriz var virüsün etkisinin fazla olduğu ülkelerde bu kriz yükseliyor üretim olmayınca arz ve talep ilişkisi de dengelenemediği için ekonomik bunalım söz konusu oluyor.

Covid-19 ve Çin Ekonomisi

Çin devleti tüm dünyaya yaptığı ihracatlar bakımından önemli bir yer edinmiş durumda virüsün orda çıkması ve üretimi durdurduğu için hem kendi ülkesini zor duruma soktu hem de Çin’den ürün alan tüm devletlerin elindeki ürünler bittikten sonra kriz yaşamalarına neden oldu.

Yerli üretim mallarına rağbet edildi ama bu seferde ürünlerin piyasadaki değeri arttı bu gibi nedenler ise ülkenin kendi iç piyasasını zedeledi ve tüm dünyada kendi kendine yeten bir devlet olmadığı için ve üretim durduğu için halk istediği ürünü bulmakta zorlandı metropol konumun da olan ülkeler ise bu durumdan en az etkilenmiş durumdadır virüsün ekonomik olarak olumsuz sebepleri çoktur bu sebeplerden bazıları şunlardır:

•          İç piyasadaki dalgalanma

•          Paranın değer kaybetmesi

•          Döviz kurunun artması

•          Arz talep ilişkisinin azalması

•          Turizmde ülkeye giren döviz payının düşmesi

Ve bu gibi birçok ekonomik olumsuz nedenlere yol açmaktadır.

Virüsten korunma için önemli bir durum faktörü ise kişisel hijyene önem göstermek, sosyal mesafeye uymak ve bilim adamları yetiştirmekle mümkün olur.

Her bir bilim adamı ülkenin geleceğini parlaklaştırır ve ülkedeki üretim seviyesinin artmasına neden olur ülkede üretim iyi konumda olduğu surece ve halkın bilgili olduğu surece virüslerden en az etkiyle atlatmak mümkündür.

Devletin ise büyük bir sorumluluğu vardır gerekli kriz yönetimiyle virüsün etkisini azaltmak ve virüsten ülkenin kurtulması söz konusudur. İstatistiklerde virüsün azalıyor olmasına inanarak sokağa çıkmamak gerekir virüs bittikten sonra ekonomiyi eskisi gibi olmasını sağlamak da önemli bir yer tutmaktadır.

Facebook’ta Bizi Takip Etmek için Tıklayın
Soru & Görüşleriniz için Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?