İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
  3. Windows 11: Çıkış tarihi ne zaman, Ücretsiz mi olacak ?

Windows 11: Çıkış tarihi ne zaman, Ücretsiz mi olacak ?

Windows 11

Microsoft, Windows 11‘i resmi olarak duyurdu, işte bir sonraki işletim sistemi hakkında merak ettikleriniz her şey yazımızda.

  • Çıkış tarihi: Yıl sonuna kadar, muhtemelen Ekim 2021 gibi erken bir tarihte
  • Fiyat: Mevcut Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz yükseltme
  • Arayüz değişiklikleri: Yeni, yuvarlak tasarım
  • Yeniden tasarlanan Microsoft mağazası ve Android Uygulamaları desteği
  • Daha iyi Xbox uygulaması entegrasyonu
  • AutoHDR, eski oyunların daha canlı görünmesini sağlıyor
  • DirectStorage, Windows 11’e özel

Microsoft, Windows 11‘in yolda olduğunu ve yıl sonundan önce bizimle olacağını resmen duyurdu . 24 Haziran öncesinde sozan haber, Gerçekten de Windows Insider beta test kullanıcıları, erken bir yapıya zaten erişime sahipler, ve sizde Windows 11 denemek isterseniz , Windows Insider programına kaydolabilirsiniz .

Bu resmi duyurudan önce, Windows işletim sisteminin durumunun ne olacağı belli değildi. Genel beklenti, kod adı Sun Valley olan Windows kullanıcı arayüzündeki değişikliklerin başka bir Windows 10 güncellemesi olarak kullanıma sunulmasıydı . 

Windows 11 için mağazada, yeni bir kullanıcı arayüzü, Microsoft Store için büyük bir güncelleme (Android uygulamalarını da içerecek), daha iyi Xbox uygulama entegrasyonu ve AutoHDR ve DirectStorage desteği dahil olmak üzere bir dizi değişiklik var. Microsoft, bu sefer de PC oyuncularına odaklanmayı düşünmüş, “Eğer sizde bilgisayar oyunlarını seviyorsanız , Windows 11 sizin için tasarlandı.” 

Windows 11 ne zaman çıkacak?

Microsoft, Windows 11’in 2022’nin başında mevcut Windows 10 kullanıcılarına yönelik güncellemelerle birlikte tatile kadar yeni makinelerde kullanıma sunulacağını duyurdu. Windows 11’in Windows Insider yapısı Geliştirme Kanalında beta testi için zaten mevcut.

Microsoft’tan bunu doğrulayacak resmi bir açıklaması olmamasına rağmen, Windows 11’in Ekim 2021 gibi erken bir tarihte ortaya çıkabileceğine dair söylentiler var. Çıkış tarihiyle ilgili resmi bir açıklamaya en yakın şey , Windows’un Baş Ürün Sorumlusu Panos Panay’ın bir blog gönderisinden alınmıştır: “Windows 11, uygun Windows 10 PC’ler ve başlangıç ​​aşamasındaki yeni PC’ler için ücretsiz bir yükseltme yoluyla sunulacaktır.

Aynı zamanda, Microsoft muhtemelen ana kısım için yeni işletim sistemine odaklanacak olsa da, Windows 10 için bir güncelleme de gönderebiliriz. Windows 10, 2025’e kadar güncelleme almaya devam edecek.

Windows 11’in bu yayın tarihi, mevcut Windows 10 kullanıcıları için güncellemenin 2022’nin başında geleceği yeni makineler içindir. Bu, herhangi bir hata ve sorunun (çoğunlukla) yükseltme yapabileceğiniz zamana göre sıralanacağı anlamına gelmelidir. Yükseltme yapabiliyorsanız, TPM 2.0 uyumlu bir makineniz olması gerekmektedir. 

AutoHDR, oyunlara hız katıyor 

Otomatik HDR, birkaç aydır Windows 10’un Insider Preview sürümlerinde gösteriliyordu ve bundan önce Microsoft’un Xbox Series X/S’de kullandığı bir teknolojiydi. Microsoft, herhangi bir DirectX 11 oyununun bundan faydalanması gerektiğini söylese de, her oyunda çalışmıyor. 

Açıkçası, bundan en iyi şekilde yararlanmak için HDR uyumlu bir ekrana ihtiyacınız var, ancak sonuçlar büyük bir fark yaratabilir. İlk etapta oyunun HDR için kodlanması kadar değil, ancak artık aktif olarak geliştirilmeyen bazı oyunlara potansiyel olarak yeni bir yaşam süresi verebilir.

Görüş Ve Önerileriniz için Tıklayın

Sosyal Medya’dan Bizi Takip Etmek İçin Tıklayın

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Görüşünü Bizimle Paylaşır mısın?